În scopul responsabilizării deținătorilor de mijloace de transport și încurajarea de a nu parca în locuri neregulamentare, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență în comun cu Inspectoratul General de Poliției au lansat astăzi, 26 octombrie, Campania de sensibilizare a populației la asigurarea accesului pentru serviciile specializate de urgență și neadmiterea blocării căilor de acces cu genericul „Fii responsabil, salvează o viață”.
Mai exact, începând de astăzi și pe parcursul următoarelor zile, echipele de intervenție ale pompierilor și poliției urmează să ajungă în cele mai greu accesibile sectoare și curți ale blocurilor pentru a avertiza conducătorii auto care se parchează neregulamentar și îngrădesc accesul către edificii.
„Pompierii însoțiți de echipajele poliției au reușit să ajungă pe mai multe adrese de pe străzile Testimițenu, Constantin Virnav, Arborilor, Alba Iulia și Mircea cel Bătrân din municipiul Chișinău și s-au confruntat cu impedimente în încercarea de a intra în curțile blocurilor. Accesul autospecialelor de intervenție ale pompierilor au fost îngrădite de autovehiculele parcate neregulamentar. În acest sens, mai mulți conducători auto au fost sancționați, iar unele mijloace de transport au fost ridicate de evacuator”.
Totodată, pompierii atenționează oamenii că parcarea mijloacelor de transport în căile de acces tergiversează intervenția echipelor de salvatori, iar timpul de răspuns în situații excepționale se mărește și respectiv poate duce la consecințe mult mai grave în cazul incendiilor și altor situații de risc.
„Un caz similar a fost înregistrat recent de pompieri la intervenția în lichidarea incendiului într-un bloc de locuit de pe strada Pelivan din Capitală. Aici din cauza mijloacelor de transport care au fost parcate în căile de acces, salvatorii au fost nevoiți să piardă minute în șir pentru a debloca intrările în curtea blocului și a amplasa tehnica de intervenție”.
Potrivit responsabililor, campania „Fii responsabil – Salvează o viață” va fi desfășurată în mai multe municipii și localități din țară în special la Bălți, Cahul și Chișinău, în locurile cu aglomerații de persoane din preajma piețelor, spitalelor, dar și curțile blocurilor de locuit supraetajate.
Evenimentul de lansare a campaniei a fost transmis în direct pe RLIVE TV și RLIVE.MD.












