Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Impas la OSCE! Pentru a da afară Rusia din organizație este nevoie de acordul Rusiei

02 Dec. 2022, 22:15
 // Categoria: În Lume // Autor:  Ursu Ana
02 Dec. 2022, 22:15 // În Lume //  Ursu Ana

Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) nu a reuşit la reuniunea miniştrilor de externe ai statelor membre desfăşurată vineri la Lodz (Polonia) să ajungă la o declaraţie sau la un acord care să reflecte condamnarea Rusiei pentru agresiunea contra Ucrainei, impas ce ridică semne de întrebare asupra viitorului acestei organizaţii, scrie Agerpres.

În pofida condamnării generale a Rusiei pentru lansarea acestui război, reprezentanţii statelor OSCE nu au găsit modalităţile de a pune în practică cele două propuneri supuse dezbaterii, respectiv cererea Ucrainei ca Rusia să fie exclusă din această organizaţie pentru a debloca luarea deciziilor prin consens şi crearea unui tribunal special pentru judecarea crimelor de război comise în Ucraina.

În ce priveşte prima propunere, statutul OSCE pur şi simplu nu prevede posibilitatea ca un stat membru să poată fi exclus, întrucât spiritul acestei organizaţii este de a menţine deschisă o linie de dialog internaţional în orice situaţie.

Cât despre crearea unui tribunal special însărcinat cu documentarea, judecarea şi condamnarea autorilor crimelor de război în Ucraina, aceasta este o propunere care – aşa cum a admis şi şeful diplomaţiei europene Josep Borrell – necesită mai întâi o dezbatere în cadrul UE şi ulterior de asemenea în cadrul ONU.

Ministrul de externe nord-macedonean, Bujar Osmani, a cărui ţară va prelua de la Polonia preşedinţia în exerciţiu a OSCE, a recunoscut că ”nu există bază legală pentru excluderea vreunui membru şi ar fi nevoie de un consens pentru schimbarea regulii care impune consensul”.

„Trebuie să găsim soluţii care să permită menţinerea organizaţiei în activitate”, a concluzionat la finalul reuniunii ministrul polonez de externe Zbigniew Rau. ”Ideea fundamentală a funcţionării organizaţiei a fost încălcată însăşi de agresiunea rusă contra Ucrainei”, a adăugat preşedintele în exerciţiu al OSCE.

După lansarea acestei agresiuni, Rusia a blocat reînnoirea misiunii permanente a OSCE în Ucraina, blocând de asemenea adoptarea bugetului şi nominalizarea organelor executive ale organizaţiei, pentru a ”instala haosul şi paralizia” în funcţionarea ei, a mai remarcat şeful diplomaţiei poloneze.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 09:13
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 09:13 // Slider //  Ana Panaguța

Duminică, 23 august, vremea se menține caldă în Republica Moldova, cu cer variabil în toate regiunile țării.

În nordul republicii, maximele vor ajunge la 27 de grade Celsius, iar noaptea temperaturile vor coborî până la 16 grade.

În centru, meteorologii prognozează temperaturi de până la 31 de grade Celsius. Pe timp de noapte, valorile termice vor coborî până la 19 grade.

În sudul țării, vremea va fi și mai caldă. Temperaturile maxime vor ajunge la 32 de grade Celsius, iar minimele nocturne vor fi de aproximativ 21 de grade.

La Chișinău, mercurul din termometre va urca până la aproximativ 31 de grade Celsius, iar noaptea temperatura va coborî până la 19 grade.

Pe parcursul zilei, cerul va fi variabil.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!