Zimbru Chișinău a câștigat Cupa Ligii Feminine de Fotbal din Moldova, ediția 2025-2026. În finala disputată la ArtSport Arena din capitală, formația antrenată de Evghenia Iofciu a învins Atletico Bălți cu scorul de 9-0, transmite IPN.
Cinci dintre cele nouă goluri ale formației chișinăuiene au fost marcate de Avrora Voteacova. Căpitanul Zimbrului a înscris în minutele 3, 18, 20, 32 și 45+1. Adela Borșci a reușit un hat-trick, marcând în minutele 42, 61 și 66, iar Adelina Chirilov și-a trecut în cont un gol în minutul 44. În urma acestei victorii, jucătoarele Zimbrului au primit medaliile de aur și trofeul competiției, în timp ce formația Atletico Bălți s-a consolat cu medaliile de argint.
La ediția curentă a Cupei LFFM au participat cinci echipe: ȘS-4 Tiraspol, Zimbru Chișinău, Dacia-Codru, Atletico și CSF Bălți. În faza grupelor, echipele s-au întâlnit în meciuri tur-retur, iar primele patru clasate s-au calificat în semifinale. Zimbru a încheiat faza grupelor cu 21 de puncte, la egalitate cu ȘS-4 Tiraspol. Dacia-Codru a acumulat opt puncte, Atletico – cinci, iar CSF Bălți – trei.
FMF menționează că în actuala ediție au avut drept de joc fotbalistele născute în perioada 1 ianuarie 2006-31 decembrie 2011.
Prima ediție a Cupei LFFM din sezonul precedent a fost câștigată de Atletico. Formația din Bălți a învins atunci în finală Nistru Cioburciu, cu scorul de 1-0.