Curs valutar
  • EUR
    20.1094
    0%
  • USD
    17.2895
    0%
  • RUB
    0.2335
    0%
  • RON
    3.8241
    0%
  • UAH
    0.3896
    0%

Toate știrile

06 iunie 2026

Iubita lui Mihail Saakașvili a vorbit despre divorțul de soția sa

03 Oct. 2021, 16:13
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
03 Oct. 2021, 16:13 // În Lume //  Realitatea.md

Fostul președinte al Georgiei, Mihail Saakașvili, aflat acum într-o închisoare georgiană, a divorțat de soția sa, Sandra Roelofs.

Despre acest lucru a anunțat noua iubită a politicianului, deputată al Radei Supreme de la partidul „Sluga Naroda” (Servitorul Poporului), Elizaveta Yasko la portalul ucrainean TSN, citat de rusplt.ru.

„Încă nu este căsătorit”, a spus Yasko.

Potrivit acesteia, relațiile cu Saakașvilii durează de mai bine de un an. Yasko a recunoscut că detenția iubitului ei la Tbilisi a întristat-o. Aceasta a spus că a fost ieri în contact cu Saakașvilii.

Deputata a subliniat, de asemenea, că „dorea ca oamenii să se gândească în primul rând la cetățeanul Ucrainei”, care se află acum într-o închisoare georgiană.

Realitatea Live

Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
05 Iun. 2026, 22:47
 // Categoria: În Lume // Autor:  Ana Panaguța
05 Iun. 2026, 22:47 // În Lume //  Ana Panaguța

Cel puțin 49 de persoane au murit de sete într-o zonă izolată a deșertului Sahara, din nordul Nigerului, după ce camionul care le transporta s-a defectat, relatează BBC, citând un bilanț al autorităților locale, scriu știrileprotv.ro.

Grupul se întorcea din Mali, unde participase la un festival musulman, când a rămas fără apă, blocându-se la peste 80 km vest de Assamaka, un important punct de trecere a frontierei între Niger și Algeria.

„Călătorii s-au trezit blocați în inima unui mediu ostil, unde temperaturile extreme și lipsa punctelor de aprovizionare fac supraviețuirea extrem de dificilă”, se arată într-o declarație a guvernatorului din Agadez.

Doar doi oameni au supraviețuit, traversând deșertul până la Assamaka, unde au alertat autoritățile.

Camionul s-a defectat în mijlocul deșertului

Camionul plecase din orașul Telhandek din Mali, dar s-a abătut de la ruta prevăzută, potrivit guvernatorului.

Timp de câteva zile, șoferul și pasagerii au încercat în repetate rânduri să repare vehiculul, dar eforturile lor s-au dovedit în cele din urmă fără succes.

„Lipsiți de apă și incapabili să repare vehiculul în ciuda eforturilor șoferului, ale ucenicului său și ale pasagerilor, călătorii s-au trezit blocați în inima unui mediu ostil”, arată comunicatul. „Zeci de cadavre au fost găsite sub camionul imobilizat și în împrejurimile acestuia”, precizează acesta.

Victimele au fost îngropate în gropi comune de către echipa de salvare trimisă în zonă de autoritățile locale.

O altă tragedie a fost evitată în ultimul moment

În timp ce se întorcea de la locul accidentului, echipa de salvare a declarat că a dat peste un alt camion avariat care transporta peste 60 de persoane, care rămăseseră blocate timp de trei zile după o defecțiune a bateriei. Camionul plecase din orașul Harouba, tot din Mali, situat la peste 300 km de granița cu Nigerul, a precizat guvernatorul într-o declarație ulterioară.

Echipa de salvare, din care făceau parte și soldați nigerieni, a distribuit apă „călătorilor epuizați și în dificultate” și a ajutat la repararea vehiculului, permițându-le să-și reia călătoria în siguranță.

Deșertul Nigerului rămâne un important coridor de tranzit pentru migranții din toată Africa de Vest care încearcă să ajungă în Europa, sfidând în repetate rânduri riscurile asociate acestei călătorii periculoase.

Guvernatorul a declarat că această tragedie a scos în evidență „vulnerabilitatea tinerilor implicați în activități economice migratorii și transfrontaliere, adesea obligați să traverseze zone instabile pentru a supraviețui sau pentru a căuta condiții de viață mai bune”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova
Peste 1 miliard de euro în noi parteneriate investiționale și finanțări anunțate pentru Republica Moldova