Sheriff Tiraspol a rămas fără antrenorul principal. O informație în acest sens a apărut pe pagina oficială a clubului de fotbal în dimineața zilei de miercuri, 8 iunie.
„În legătură cu circumstanțele și la solicitarea specialistului ucrainean Iurii Vernidub, conducerea FC Sheriff și antrenorul principal al clubului au încetat cooperarea de comun acord între părți”.
Iurii Vernidub a devenit antrenorul principal al clubului Sheriff Tiraspol în iarna anului 2021.
În toamna lui 2021, a condus-o pe FC Sheriff în faza grupelor din Liga Campionilor și primăvară în competiția europeană, unde a jucat în turul eliminatoriu al Ligii Europa.
„Iurii Vernidub va rămâne pentru totdeauna în istoria clubului. Echipa FC Sheriff îi mulțumește antrenorului pentru contribuția sa la dezvoltarea clubului nostru și îi urează succese în continuare în cariera sa profesională”, se mai arată în mesajul clubului.