La un an după moartea lui Felis, tânăra transgender care și-a pus capăt zilelor după ce a fost agresată, comunitatea LGBT cere instruirea cadrelor didactice despre identitatea de gen.
Solicitarea este adresată Ministerului Educației și Cercetării și se referă la angajații din instituțiile de învățământ secundar și superior.
Centrul Genderdoc-M își dorește astfel să contribuie la asigurarea copiilor, inclusiv celor LGBT+, cu un mediu de viață sigur și să-i protejeze de hărțuire și violență.
„La un an de la moartea lui Felis, ne dorim ca autoritățile să arate interes față de problemele adolescenților LGBT+ și să participe activ la combaterea discriminării și violenței în școli, prin introducerea informației despre orientarea sexuală și identitatea de gen în curricula școlară și universitară și prin adoptarea cât mai urgentă a legii contra bullying-ului, și supravegherea ca aceasta să fie implementată.
Din păcate, pe parcursul acestui an, Ministerul Educației și al Cercetării al Republicii Moldova nu a arătat disponibilitate de a lua măsuri concrete, care ar aduce schimbări sistemice, de lungă durată în învățământul din Moldova. Cerem Ministerului Educației și al Cercetării să monitorizeze cazurile de bullying din școli și să intervină prompt și serios atunci când le descoperă. Cerem Ministerului Educației și al Cercetării să asigure educația cadrelor didactice din instituțiile de învățământ secundar și superior privind orientarea sexuală și identitatea de gen. Felis nu mai e printre noi. Noi, însă, suntem aici ca să continuăm să luptăm pentru drepturile adolescenților LGBT+”, transmite comunitatea.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Cazul lui Felis a șocat după ce în spațiul public au apărut tot mai multe detalii despre cele întâmplate. În primăvara anului trecut, ea s-a apropiat de un coleg și i-a spus că e frumos și că vrea să prietenească eu el, însă adolescentul s-a supărat, iar tatăl lui a contactat mama fetei, a agresat-o verbal și a declarat că îi va face copilul de nerecunoscut.
Presa scria că tânăra transgender a fost agresată în stradă de trei băieți. Aceștia au umilit-o, iar unul dintre ei a bătut-o și chiar a urinat peste ea.
Despre moartea lui Felis s-a aflat pe 12 aprilie, însă până atunci istoria ei era deja cunoscută de întreaga țară, iar Poliția se autosesizase. Ministerul Educației a anunțat, după ce Genderdoc-M a desfășurat un protest la Guvern, că „orice act de discriminare și violență, inclusiv în instituțiile de învățământ” este condamnabil. Autoritatea mai afirma că este deschisă parteneriatelor capabile să contribuie la elaborarea și implementarea practicilor educaționale bazate pe respectarea, protecția și asigurarea drepturilor fiecărui elev, fără deosebire de etnie, confesiune, orientare sexuală, limbă vorbită.

