La punctele de punctele de trecere a frontierei Republicii Moldova nu sunt aglomerații. Responsabilii anunță flux minim de persoane și mijloace de transport.
Din seara zilei de 22 martie, ora 20:00, până la 8:00, 23 martie, hotarul l-au traversat 9375 de persoane. Cele mai multe traversări le-au avut străinii – 5 304, iar cele ale cetățenilor moldoveni au constituit 4071.
Dintre persoanele care au trecut granița, 5333 au părăsit Republica Moldova. Cea mai „activă” frontieră a fost cea moldo-română – 6681 de traversări, 2463 de treceri au fost înregistrare la hotarul cu Ucraina, iar 231 – la cel aerian. Perioada mai intensă la frontieră, când s-a atestat aflux de călători, a fost între 20:00 și 22:00, iar cele mai tranzitate puncte – Leușeni și Sculeni.
Dintre traversările înregistrate, 2100 sunt ale ucrainenilor, dintre care 676 la intrarea în Republica Moldova și 1424 – la ieșire. Dintre cetățenii țării vecine care au traversat frontiera Republicii Moldova, 526 au fost efectuate de minori.
În același timp, Poliția de Frontieră informează că timp de 24 de ore a înregistrat nouă treceri ilegale a frontierei de stat, patru încălcări privind regimul zonei de frontieră și cel al punctelor de trecere a frontierei, două cazuri de trafic ilegal de bunuri, s-au depistat cinci documente falsificate, trei persoane au fost identificate cu consemn național, iar patru cetățeni străini au depășit termenul de ședere pe teritoriul Republicii Moldova.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

