Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat că a fost mult mai responsabil să clarifice situaţia politică prin dizolvarea Adunării Naţionale „înainte” de Jocurile Olimpice, el fiind de părere că această decizie nu a „stricat” evenimentul sportiv.
„Mesajul transmis de poporul francez este foarte coerent cu Jocurile: să lucrăm împreună. Este ceea ce au spus forţelor politice în timpul alegerilor legislative anticipate din 30 iunie şi 7 iulie. A fost depusă o muncă enormă de către departamentele guvernamentale, autorităţile locale, mişcarea sportivă şi federaţii. Aceasta este dovada că Franţa, atunci când este unită, poate realiza lucruri măreţe. Când avem obiective comune, când lucrăm împreună, nimic nu este insurmontabil”, a spus el.
Moştenirea JO va fi dezvăluită la 14 septembrie
Preşedintele a făcut, de asemenea, un bilanţ al celor două săptămâni olimpice, afirmând că „există un singur perdant: spiritul înfrângerii”.
„Cred că toţi cei care nu au crezut în Jocuri s-au înşelat, atât în ceea ce priveşte organizarea, cât şi sportul. Ceremonia de deschidere a fost un moment minunat pentru că a fost plină de îndrăzneală şi de spiritul francez”: Jocurile Olimpice au fost „un succes din punct de vedere al organizării. A fost, de asemenea, un succes pentru sportivii noştri, deoarece am terminat în top 5” cu 16 titluri olimpice, un număr record de medalii de aur pentru Franţa, a adăugat Emmanuel Macron.
El a precizat că va dezvălui „măsurile de moştenire” privind Jocurile de la Paris în 14 septembrie, când va avea loc şi defilarea sportivilor francezi pe Champs-Élysées.
„Nu trebuie să ne abţinem de la nimic în ceea ce priveşte creuzetul olimpic, care ar putea rămâne în capitală după Jocuri. Există o mulţime de probleme tehnice. Toate acestea trebuie analizate şi vom decide împreună” cu miniştrii Sportului şi Culturii şi cu Primăria Parisului, în special.
Emmanuel Macron s-a declarat „sigur că publicul va fi prezent” la Jocurile Paralimpice, din 28 august până în 8 septembrie.





