Agenția ONU pentru Refugiați a oferit 21 de vehicule de teren Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova pentru a susține Guvernul în contextul crizei refugiaților din Ucraina.
În valoare de peste jumătate de milion de dolari SUA, vehiculele vor fi folosite de poliția de frontieră a Republicii Moldova pentru a consolida mobilitatea și a crește capacitatea de monitorizare.
De la declanșarea crizei refugiaților din Ucraina, din cauza conflictului armat în derulare, Poliția de Frontieră a Moldovei a mobilizat circa 1.500 de angajați, pentru asigurarea securității frontierei de stat, dar și pentru gestionarea eficientă a fluxurilor masive de refugiați. A făcut ajustări în cadrul său legislativ pentru a se asigura că punctele de trecere ale frontierei funcționează non-stop cu utilizarea maximă a infrastructurii lor.
„Guvernul și-a îmbunătățit semnificativ capacitatea de a fluidiza trecerea frontierei și a facilitat intrarea în țară a peste 400.000 de noi veniți din Ucraina în doar șase săptămâni. Credem că aceste vehicule vor spori și mai mult mobilitatea poliției de frontieră între diferitele puncte de trecere a frontierei pentru a facilita traversarea în continuare a frontierei din partea Ucrainei”, a declarat Francesca Bonelli, Reprezentanta UNHCR în Republica Moldova.
UNHCR își întărește capacitatea în Moldova, extinde sprijinul internațional pentru refugiați și furnizează proviziile umanitare atât de necesare, în colaborare cu Guvernul Republicii Moldova.
„Vă mulțumim pentru sprijinul oferit MAI și refugiaților care vin în Moldova, fugind de război. Această donație ne va consolida capacitatea de a monitoriza mai eficient securitatea frontierei. Ne aflăm într-o perioadă dificilă, plină de provocări zilnice, dar prin eforturi comune reușim să asigurăm securitatea cetățenilor”, a menționat Ana Revenco, ministra Afacerilor Interne a Republicii Moldova.
Potrivit datelor oficiale, aproximativ 96.000 de ucraineni se află, în continuare, pe teritoriul Republicii Moldova.

