Președinta Maia Sandu nu va fi supusă unei expertize psihiatrice și nici nu va fi internată pentru 90 de zile în „instituția psihiatrică pentru supraveghere”, așa cum a solicitat avocatul Annei Mihalachi, femeia acționată în judecată de către șefa statului pentru că ar fi denigrat-o prin răspândirea unor informații false despre bunelul său, transmite Ziarul de Gardă. Judecătoria Chișinău, sediul Centru, a respins vineri, 3 octombrie, cererea avocatului Igor Hlopeţchi.
Judecătoarea Tatiana Sîrcu a respins solicitarea avocatului Igor Hlopețchi, motivând că aceasta este neîntemeiată. Decizia nu poate fi atacată.
Sursa citată menționează că, după ședință, Igor Hlopețchi a declarat că hotărârea instanței ar fi fost luată la indicații politice și că, probabil, se încearcă ascunderea unor fapte. Potrivit avocatului, o persoană care nu se teme de justiție și de adevăr nu ar refuza să treacă acest test pentru a demonstra că totul este în regulă.
„Refuzul de a fi supus procedurii trezește semne de întrebare”, a declarat acesta.
Maia Sandu a fost reprezentată astăzi în instanță de către o avocată stagiară, care a refuzat să ofere un comentariu. Următoarea ședință în dosar este programată pentru 15 octombrie.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!




