Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Maria Procopenco a lansat o bombă muzicală chiar de ziua ei! Ce dorință și-a pus soprana

16 Iul. 2026, 17:38
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
16 Iul. 2026, 17:38 // Life //  Realitatea.md

Tânăra soprană Maria Procopenco, nepoata marii artiste Maria Bieșu, își sărbătorește ziua de naștere printr-un cadou muzical oferit chiar publicului său: piesa „Când sufli în tort”, dedicată bucuriei zilei de naștere. Este un gest neobișnuit pentru artistă, în loc să primească urări, alege să ofere ea însăși un dar, transformând propria aniversare într-un moment de conexiune cu ascultătorii ei.

Artista, membră a Studioului Experimental al Operei Naționale din București, și-a construit în ultimul an o discografie proprie de piese originale, printre care „Aștept să iert”, „Hipnoza”, „Ochiul tău iubit” și „Wasted Love”, alături de colinde precum „Din cer senin” și „Ler pentru părinți”. Fiecare dintre aceste lansări a marcat un pas într-un parcurs artistic construit cu grijă, în care Maria Procopenco și-a asumat treptat rolul de autoare, nu doar de interpretă. „Când sufli în tort” se adaugă acestui parcurs, marcând însă o premieră tematică: de această dată, cântecul vorbește chiar despre propria ei sărbătoare, într-un ton mai personal și mai jucăuș decât piesele anterioare, cu accente de introspecție emoțională.

Despre ce este piesa

„Când sufli în tort” surprinde atmosfera unei petreceri aniversare: rochia cu sclipici pregătită special pentru ocazie, prietenii care sosesc la ușă, șampania turnată în pahare, telefonul care sună întruna cu urări. Este o piesă construită ca un instantaneu al bucuriei, dar și ca o poveste despre trecerea timpului: privirea aruncată peste poze vechi, amintirea cine erai cândva și decizia de a merge mai departe cu încredere.

Dincolo de tonul jucăuș și de imaginile specifice unei petreceri, piesa are și o notă reflexivă. Momentul stingerii lumânărilor și al numărării dorințelor devine prilej de introspecție, o promisiune făcută sieși, un moment de sinceritate cu propriile gânduri, dar și de recunoștință față de cei din jur. Refrenul central invită ascultătorul să rămână autentic, să își urmeze visele, să iubească și să trăiască din plin, fără să piardă din vedere oamenii dragi care fac parte din povestea lui. Practic, piesa transformă un moment aparent superficial, o petrecere aniversară, într-o meditație caldă despre autenticitate, speranță și echilibrul dintre bucuria prezentului și promisiunile pentru viitor.

Despre artistă

Maria Procopenco este soprană lirică originară din Republica Moldova. A studiat vioara și pianul din copilărie, fiind înconjurată de muzică clasică încă de la o vârstă fragedă. A urmat Colegiul de Muzică „Ștefan Neaga” (specializarea Dirijat Coral), iar apoi canto clasic la Conservatorul din București. În prezent face parte din Studioul Experimental al Operei Naționale din București și din echipa Asociației ArtPulse.

Prin „Când sufli în tort”, artista continuă să îmbine sensibilitatea vocii sale de operă cu un limbaj muzical modern, pop, apropiat de publicul larg, confirmând tranziția treptată de la interpretă de repertoriu clasic la autoare și compozitoare a propriilor piese. Piesa se remarcă totodată prin căldura și accesibilitatea mesajului, o temă universală, bucuria zilei de naștere, pe care artista o transformă într-un cadou muzical oferit tuturor celor care o urmăresc.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 09:39
 // Categoria: Slider // Autor:  Vlada Ciorici
21 Aug. 2026, 09:39 // Slider //  Vlada Ciorici

Depozitul de muniții de la Cobasna, din regiunea transnistreană, va fi subiectul unei evaluări prezentate vineri, 21 august, de Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția Informații Militare (AIM) a Ministerului Apărării.

Instituțiile vor prezenta principalele concluzii ale raportului comun „Cobasna: Separarea unui Mit de Realitate”, inclusiv date despre stocurile de muniții, infrastructura depozitului și riscurile asociate acestuia.

La conferința de presă, directorul SIS, Alexandru Musteața, și directorul AIM, Radu Cîșleanu, vor prezenta evaluarea tehnică și de securitate a depozitului de la Cobasna. Potrivit SIS, raportul analizează particularitățile infrastructurii de depozitare, scenariile de risc identificate și măsurile recomandate pentru gestionarea acestora.

Oficialii vor oferi și clarificări privind scenariile vehiculate în spațiul public referitoare la amploarea și eventualele consecințe ale unui incident la depozitul de muniții.

Conferința de presă va avea loc vineri, 21 august, la ora 11:00, la sediul SIS.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Conferința va fi transmisă în direct pe RLIVE.MD și Realitatea TV.