Încă un succes remarcabil pentru elevii din Republica Moldova. În cadrul Olimpiadei Internaționale a Megapolisurilor, ediția a VI-a, desfășurată la Moscova în perioada 6-13 decembrie 2021, echipa din țara noastră a obținut medalii de argint și de bronz. Mai exact, competiția s-a desfășurat online și a întrunit 320 de elevi din 35 de state.
Republica Moldova a fost reprezentată de o echipă de 8 elevi din instituțiile de învățământ secundar general din municipiul Chișinău. Aceștia au reușit să obțină Argintul la finalul competiției Blitz Contest (pe echipe).
Astfel, echipa din orașul Chișinău are următoarele rezultate:
- Matematică: Cernatînschi Dan – Bronz;
- Chimie: Uncuța Alina – Bronz;
- Fizică: Vorona Victor – Argint, Amarfii Ştefan – Bronz;
- Informatică: Andrei Alexandru- Bronz, Eşanu Mihai- Bronz.
„Primăria Chișinău apreciază înalt implicarea și dedicația cadrelor didactice și a conducătorilor de instituții în organizarea și desfășurarea activităților de promovare a elevilor merituoși. Totodată, APL Chișinău adresează felicitări premianților, profesorilor și părinților, dorindu-le succese remarcabile și în continuare”.
