Curs valutar
  • EUR
    20.1141
    0.0214%
  • USD
    17.4526
    1.005%
  • RUB
    0.2382
    1.1335%
  • RON
    3.8365
    0.099%
  • UAH
    0.3916
    0.5363%

Toate știrile

09 iunie 2026

Ministra Sănătății, în culmea indignării. Nemerenco: Este inadmisibil. Să fie demisă cu îndrăzneală, iar video la CNA

17 Sept. 2021, 09:46
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
17 Sept. 2021, 09:46 // Actualitate //  Realitatea.md

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco a rămas șocantă de atitudinea administrației Spitalul Raional Căușeni „Ana și Alexandru”, după ce o asistentă medicală a fost filmată în timp ce solicita bani de la pacienți pentru a cumpăra seringi.

Nemerenco spune că angajata trebuie demisă, iar video-ul trimis CNA-ului.

„Este inadmisibil ca așa ceva să se petreacă într-o instituție medicală și nu este de loc o soluție potrivită ca spitalul să se limiteze doar la o mustrare. Aș recomanda spitalului să demită cu îndrăzneală așa cadre medicale, iar dacă e cumva și administrația implicată în această “colectare” deschisă de “fonduri”, să aibă curajul să-și dea demisia și superiorii la pachet cu asistenta. Cu regret, Fondator al spitalului este Consiliul local și Ministerul Sănătății nu poate aplica nicio măsură de pedeapsă, decât să trimită materialul video la CNA ca să intervină. Aș ruga respectuos atât colegii, cât si pacienții să nu tolereze sub nicio formă plățile pentru servicii, consumabile, medicamente, de “mulțumire” și “condiționare””, a scris Nemerenco.

Amintim că, în data de 9 septembrie, un bărbat a postat un video filmat cu o cameră ascunsă într-un spital în care se vede cum o asistentă medicală le cere pacienților bani pentru a cumpăra seringi pentru a beneficia de injecțiile necesare. Femeia spune că instituția nu dispunde de echipament medical, așa că oamenii trebuie să scoată câte 50 de lei din buzunar.

Ulterior, la câteva zile distanță cu o reacție a venit și administrația instituției în cauză. Potrivit purtătoarei de cuvânt a instituției medicale, Olga Castraveț-Popov, administrația s-a autosesizat și pe 9 septembrie a constituit Comisia de ancheta care a stabilit că asistenta medicală este vinovată.

„A încălcat grav obligațiunile de serviciu prin depășirea atribuțiilor manifestate prin colectarea banilor de la pacienți”.

Ba mai mult, asistenta medicală și-a recunoscut vina. În rezultat, a fost emisă o sancțiune disciplinară.

Realitatea Live

Nova Lines participă la conferința internațională  „Transportation Without Borders”  de la Bruxelles
Nova Lines participă la conferința internațională „Transportation Without Borders” de la Bruxelles
Impact Days 2026: antreprenori, experți și organizații s-au reunit la Chișinău pentru a transforma ideile cu impact în soluții
Impact Days 2026: antreprenori, experți și organizații s-au reunit la Chișinău pentru a transforma ideile cu impact în soluții
ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
09 Iun. 2026, 17:35
 // Categoria: În Lume // Autor:  Arina Semionov
09 Iun. 2026, 17:35 // În Lume //  Arina Semionov

Fostul candidat la alegerile prezidențiale din România, Călin Georgescu, a cerut „fiecărui membru al Parlamentului care mai are în inimă dragoste de țară” să inițieze procedura de suspendare din funcție a președintelui Nicușor Dan.

Totodată, liderul AUR, George Simion, a adresat o întrebare publică pe rețelele de socializare, solicitând opinia urmăritorilor săi cu privire la declanșarea unei astfel de proceduri și la organizarea de alegeri anticipate, scrie presa română.

 „Nicușor Dan – suspendat! Pentru anularea voinței românilor. Soluția ieșirii din criză nu e Tomac ci Anticipatele. Lăsați în comentarii (Da/Nu)”, a scris Simion.

În acest sens, Călin Georgescu l-a acuzat pe Nicușor Dan de o formă „abuzivă” și „sfidătoare” în legătură cu desemnarea lui Eugen Tomac pentru formarea noului guvern.

Fostul candidat a fost prezent pe 9 iunie la Judecătoria din București, unde avea termen într-un dosar în care este judecat pentru propagandă legionară, însă ședința a fost amânată pentru luna august, acesta rămânând în instanță doar câteva minute.

La ieșirea din sediul instanței, Georgescu a susținut că președintele României ar ocupa „ilegal” Palatul Cotroceni și a reiterat apelul către parlamentari de a începe procedura de suspendare.

„Lovitura de stat, care a început pe 6 decembrie 2024, a atins zilele trecute apogeul – adică, ziua de 4 iunie 2026, când ocupantul ilegal de la Palatul Cotroceni a bătut ultimul cui în sicriul democraţiei româneşti. Eu mă adresez astăzi fiecărui membru al Parlamentului care mai are în inimă dragoste de ţară – a venit vremea să vă ridicaţi, să începeţi procedura de suspendare împotriva preşedintelui”, a declarat Georgescu.

Acesta a afirmat, de asemenea, că revenirea la democrație ar însemna „turul doi înapoi” și a cerut desecretizarea unor ședințe ale CSAT și CCR.

În același context, Georgescu a susținut că „întoarcerea la democrație” presupune mai multe măsuri politice și instituționale, în opinia sa.

Potrivit legislației, președintele României poate fi suspendat din funcție în cazul săvârșirii unor fapte grave de încălcare a Constituției, la inițiativa unei treimi dintre parlamentari, iar dacă este aprobată de majoritatea aleșilor, se organizează referendum de demitere în termen de 30 de zile.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Nova Lines participă la conferința internațională  „Transportation Without Borders”  de la Bruxelles
Nova Lines participă la conferința internațională „Transportation Without Borders” de la Bruxelles
Impact Days 2026: antreprenori, experți și organizații s-au reunit la Chișinău pentru a transforma ideile cu impact în soluții
Impact Days 2026: antreprenori, experți și organizații s-au reunit la Chișinău pentru a transforma ideile cu impact în soluții
ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni