Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Ministrul Justiției, despre cazul Dodon: „Procurorii au independență. Este important să ajungem la o finalitate”

27 Mai 2022, 07:21
 // Categoria: Politica // Autor:  Redacția Realitatea
27 Mai 2022, 07:21 // Politica //  Redacția Realitatea

Ministrul Justiției respinge toate declarațiile opoziției socialiste care acuză guvernarea de justiție televizată în cazul Igor Dodon. Sergiu Litivinenco laudă procurorii pentru curajul de care dau dovadă și spune că aceștia acționează fără a primi indicații din partea politicului. Ministrul Justiției cere respectarea tuturor procedurilor în cazul Dodon și spune că fostul președinte trebuie să beneficieze de prezumția nevinovăției până la decizia definitivă a instanței.

Sergiu Litivineco respinge orice aluzie că guvernarea ar fi dat indicații procuraturii în cazul fostului președinte Igor Dodon, informează ipn.md.

Potrivit ministrului, procuratura are libertate totală de a iniția dosare pe numele tuturor persoanelor asupra cărora planează suspiciuni rezonabile, chiar dacă e vorba de politicieni sau factori de decizie din țară.

Indiferent de statutul persoanei, în situația în care există bănuieli rezonabile că a săvârșit o infracțiune, ea trebuie pedepsită, cu respectarea tuturor garanțiilor. Din câte am văzut, procurorii au curajul necesar pentru a merge împotriva tuturor persoanelor în raport cu care există bănuieli rezonabile că au săvârșit fapte ilegale. Nu mai există nicio interdicție la momentul de față, așa cum era pe timpul lui Stoianoglo, cu privire la dosarele oamenilor politici. Procuratura nu-și sincronizează agenda cu noi, cu politicul. Procuratura nu întreabă dacă să deschidă dosare lui X sau Y și nu ne întreabă când să aibă loc această reținere. Procurorii au independență”, a spus Sergiu Litvinenco în cadrul emisiunii „Joi cu Liliana Barbăroșie” de la postul public de televiziune.

Ministrul Justiției cere oamenilor legii respectarea tuturor procedurilor, astfel încât dosarul Dodon să fie unul corect, iar dacă i se va demonstra vinovăția, acesta să fie sancționat conform legii.

Este important să ajungem la o finalitate. Este important să nu existe tărăgănări de dosare la procurori și ulterior, în instanță. Este determinant pentru credibilitatea actului de justiție ca dosarele inițiate să aibă finalitate. Este un dosar juridic, nu politic. În campania electorală ne-am asumat în fața cetățenilor să aducem dreptate și asta vom face. Indiferent de statutul persoanei, dacă se constată vina, persoana trebuie condamnată, cu averea confiscată. Evident, procedurile trebuie respectate, până la condamnare trebuie respectat principiul prezumției nevinovăției. Pentru credibilitatea procesului este nevoie să existe suficientă comunicare pentru cetățeni. În cazul Dodon, procurorii au comunicat destul de bine”, a mai spus ministrul Justiției.

Ieri, printr-o decizie a Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, a fost dispusă plasarea lui Igor Dodon în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Fostul șef al statului este bănuit de îmbogățire ilicită, corupere pasivă, finanțarea ilegală a partidului și trădare de patrie.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 16:21
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
24 Aug. 2026, 16:21 // Slider //  Daniela Baranovschi

Locuitorii municipiului Chișinău nu riscă, deocamdată, să rămână fără apă. Stația de Captare de la Vadul lui Vodă funcționează normal, iar autoritățile spun că au pregătite soluții pentru situația în care nivelul apei va continua să scadă.

Potrivit Primăriei Chișinău, instalațiile de pompare suplimentare de la Stația de Captare sunt pregătite pentru a fi puse în funcțiune dacă va fi necesar. Acestea au fost construite pentru a permite menținerea alimentării cu apă în cazul unor probleme provocate de scăderea nivelului Nistrului.

Autoritățile spun că și barajul construit în apropierea stației contribuie la menținerea nivelului apei. În prezent, furnizarea apei se face fără întreruperi, iar situația hidrologică este urmărită permanent, anunță Primăria Chișinău.

Amintim că, din cauza secetei severe, Republica Moldova a instituit stare de alertă hidrologică începând cu 28 iulie, pentru o perioadă de 30 de zile. Pentru a gestiona rezervele de apă, Chișinăul și Kievul au convenit să reducă temporar deversările din lacul de acumulare Novodnestrovsk, iar până la sfârșitul lunii august, debitul a fost stabilit la 75 de metri cubi pe secundă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!