Președintele ales Nicușor Dan a declarat, după ce Curtea Constituțională a României a respins sesizarea lui George Simion prin care a cerut anularea alegerilor, că „era clar de la început pentru toată lumea că e e ceva complet artificial”. În schimb, liderul AUR a spus că judecătorii Curții au continuat „lovitura de stat”, transmite digi24.ro.
„Da. Eu cred că era clar de la început pentru toată lumea că e ceva complet artificial. Eu n-am văzut-o pe cea scrisă, dar să spui că s-au dat sute de milioane de euro în Moldova e total nerezonabil”, a afirmat Nicușor Dan, întrebat după participarea la evenimentul Black Sea and Balkans Security Forum 2025, despre decizia CCR.
De cealaltă parte, George Simion a declarat pe Facebook:
„Nu ne rămâne decât să luptăm! Vă chem alături de mine, azi și în următoarele săptămâni!”.
Afirmațiile liderului AUR vin la scurt timp după ce Curtea Constituțională a României a respins cererea de anulare a alegerilor prezidențiale.
De asemenea, în aceeași ședință CCR a validat în unanimitate rezultatul alegerilor scrutinului câștigat de Nicușor Dan cu 53,6%. De la ora 12:00, are loc ședința solemnă de validare a mandatului Președintelui ales Nicușor Dan.
Amintim că Nicușor Dan a câștigat cel de-al doilea tur de scrutin și l-a învins pe George Simion în cursa pentru Palatul Cotroceni cu un scor de 53,6%, obținând 6.168.642 de voturi.

