Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Oportunitate pentru elevi și studenți! BNM îi invită să participe la activități de educație financiară

15 Mart. 2025, 15:42
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
15 Mart. 2025, 15:42 // Economie //  Realitatea.md

Elevi și studenți din Moldova au oportunitatea să invitați la Săptămâna internațională de educație financiară împreună cu Banca Națională. Din 17 martie, instituția va organiza ateliere de instruire și seminare pe diverse teme din sfera financiară. Participarea la eveniment va fi posibilă prin înregistrare prealabilă, transmite IPN.

Guvernatoarea Băncii Naționale, Anca Dragu, a menționat că „o generație tânără educată financiar conștientizează că acumularea de cunoștințe financiare înseamnă un viitor cu decizii responsabile la capitolul economiilor, investițiilor și al împrumuturilor”.

„Ce reprezintă o piață financiară, care sunt actorii și importanța acestora, ce beneficii pot oferi cetățenilor – sunt doar câteva întrebări, ale căror răspunsuri aduc schimbări pozitive în perspectiva personală a fiecăruia”, a menționat Anca Dragu.

Participanții vor aborda cu mentorii deciziile de politică monetară, Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA), modul în care pot utiliza cardul, pentru a face plăți on-line în siguranță, despre euro ca monedă de referință și multe alte subiecte actuale, importante pentru un tânăr consumator, care vrea să știe cum să ia decizii financiare înțelepte, precizează BNM într-un comunicat de presă.

În cadrul evenimentului, va fi lansat și un proiect de leadership feminin, care va oferi un dialog deschis cu personalități de talie internațională. Potrivit BNM, această inițiativă își propune să inspire și să sprijine formarea unei noi generații de femei educate financiar, încrezătoare și pregătite să devină lideri în sectorul economic și financiar.

La fel ca în edițiile anterioare, vor fi organizate vizite în sala de expoziții a Băncii Naționale. Atracția evenimentului urmează să fie presa istorică oferită de Monetăria Statului din România, pentru a fi expusă la muzeul BNM.

Vor fi constituite grupuri de până la 35 de persoane cu vârste de peste nouă ani. Elevii vor fi însoțiți de o persoană responsabilă de securitatea minorilor pe durata excursiei sau atelierului.

Solicitările pot fi transmise până vineri, 14 martie, la adresa electronică edufin@bnm.md. Global Money Week reprezintă o inițiativă internațională, lansată acum 13 ani, la care au aderat 176 de țări.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 11:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
18 Aug. 2026, 11:31 // Slider //  Daniela Baranovschi

Trei persoane au murit luni după ce un elicopter privat de taxi aerian s-a prăbușit pe insula greacă Sifnos, din arhipelagul Cicladelor. Victimele, care nu au fost încă identificate, ar fi un cuplu și pilotul aparatului. Elicopterul a explodat și a luat foc în urma impactului, iar autoritățile investighează cauzele accidentului, relatează AFP, EFE și Agerpres.

Serviciul de pompieri din Grecia a anunțat că trei persoane și-au pierdut viața în urma accidentului produs pe mica insulă turistică Sifnos. Potrivit primelor informații, la bordul elicopterului privat se aflau un cuplu și pilotul aparatului. Identitatea victimelor nu a fost deocamdată stabilită.

Locuitori ai insulei care au asistat la accident au declarat presei locale că elicopterul a scos un zgomot neobișnuit înainte de a se prăbuși în zona Tholos, unde se află un mic heliport înconjurat de case răsfirate. În urma prăbușirii s-au produs o explozie și un incendiu.

Focul a fost ulterior stins de pompieri, care au recuperat corpurile celor trei persoane aflate la bord, potrivit postului de radio Skai, transmite Digi24.

Informații contradictorii despre momentul în care s-a produs accidentul

Circumstanțele exacte ale accidentului nu sunt deocamdată clare, iar presa din Grecia prezintă informații diferite cu privire la traseul elicopterului și momentul prăbușirii. Potrivit portalului de știri Ieidiseis, elicopterul decolase de la periferia capitalei Atena și s-a prăbușit în timp ce se apropia de heliportul de pe insula Sifnos.

Ziarul Kathimerini prezintă însă o versiune diferită, potrivit căreia elicopterul s-ar fi prăbușit la numai câteva secunde după ce decolase de pe insulă. Autoritățile investighează cauza accidentului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!