Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Pân-aici a mers ostaşul! De azi, avem interzis la nunți și cumetrii

08 Nov. 2021, 08:54
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
08 Nov. 2021, 08:54 // Actualitate //  Realitatea.md

Începând cu ziua de azi, 8 noiembrie, intră în vigoare măsurile restrictive anunțate de autoritățile de la Chișinău, în hotărârea din 26 octombrie.

Membrii Comisiei Naționale Extraordinară de Sănătate Publică au decis să interzică organizarea nunților, botezurilor, dar și desfășurarea altor evenimente la care ar urma să participe mai mulți oameni. Toate acestea din cauza numărului mare de persoane infectate cu noul coronavirus.

Moldovenii, ultimul weekend în care au mai putut chefui

„Organizarea de evenimente private (nunți, botezuri, mese de pomenire, mese festive) va fi permisă cu participarea a cel mult 50 de persoane în spații interioare sau a 100 de persoane în spații exterioare, cu asigurarea în spațiul de deservire a unei suprafețe de cel puțin 2 m2 pentru fiecare vizitator/client, cu obligația ca aceștia să prezinte certificatul COVID-19”, se arată în Hotărâre.

Amintim că, în data de 26 octombrie, Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a decis prelungirea stării de urgență pentru încă 30 de zile. Prevederea se aplică pe întreg teritoriul țării până la data de 30 noiembrie 2021 inclusiv.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 21:04
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 21:04 // Slider //  Ana Panaguța

Un copil de doar 3 ani a murit după ce trotineta pe care se afla a fost lovită de un Mercedes. Accidentul s-a produs în această seară, în sectorul Botanica al Capitalei.

Potrivit Poliției Capitalei, automobilul era condus de o femeie de 41 de ani. În circumstanțe care urmează să fie stabilite de oamenii legii, mașina s-a ciocnit cu trotineta pe care se afla minorul.

În urma impactului, băiatul a suferit mai multe leziuni și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Din nefericire, medicii nu au reușit să-i salveze viața, iar copilul a decedat la scurt timp.

Conducătoarea automobilului a fost testată alcoolscopic, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția a pornit o cauză penală pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul și gradul de vinovăție al persoanelor implicate.

Oamenii legii precizează că informațiile sunt preliminare și pot fi completate în funcție de rezultatele investigațiilor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!