Înaltul reprezentant al UE, Josep Borell, afirmă că incidentele semnalate în stânga Nistrului în această săptămână „sunt în detrimentul securității și stabilității Republicii Moldova”. Oficialul susține că Uniunea Europeană face apel la actorii responsabili să evite destabilizarea situației.
Totodată, Borell a lăudat reacțiile reținute ale autorităților constituționale de la Chișinăul. Conform lui, acestea sunt benefice pentru menținerea calmului în țară.
„UE este solidară cu Republica Moldova și își reiterează sprijinul ferm față de suveranitatea și integritatea teritorială a Republicii Moldova în cadrul granițelor sale recunoscute la nivel internațional și cu un statut special pentru regiunea transnistreană. În scopul sprijinirii Republicii Moldova în abordarea impactului agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei, UE oferă un ajutor cuprinzător pentru a face față provocărilor imediate ale fluxului de refugiați și și-a intensificat sprijinul pe termen mediu pentru a întări reziliența generală a Moldovei”, punctează Borell.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Precizăm că luni și marți în stânga Nistrului s-au produs mai multe explozii. Drept urmare, separatiștii au introdus Cod roșu de alertă teroristă și au acuzat de incidente cetățeni ucraineni. Kievul, însă, afirmă că provocările ar fi organizate se serviciile speciale ruse, iar Chișinăul crede că este vorba despre reglări de contoru între grupurile de la conducerea regiunii, printre ele existând forțe pro-război.
