După ce instanța de judecată l-a repus în funcția de director al Agenției Medicamentului și Dispozitivelor Medicale (AMDM) pe Eremei Priseajniuc, ca efect al demiterii acestuia de fostul Guvern socialist ilegal, astăzi Guvernul Gavrilița l-a restabilit în funcție, însă ulterior l-a demis conform cererii de demisie a acestuia, fiind numit un nou director la Agenție.
Potrivit hotărârii Guvernului, Priseajniuc a fost restabilit în funcție de astăzi, 12 august și urmează să-i fie achitat salariul din perioada 11 noiembrie 2020 – 12 august 2021. Ulterior, acesta a fost demis din funcție în baza propriei cereri de demisie.
În cadrul aceleași ședință de Guvern a fost demisă din funcția de director al AMDM, Silvia Cebotari, care a fost numită de Guvernul socialist, după demiterea lui Priseajniuc.
Urmare a acestui „joc de cadre”, funcția de director al AMDM a fost declarată din nou vacantă, iar ministra Sănătății, Ala Nemerenco, a propus un nou proiect de decizie, prin care să fie numită în funcția de director interimar Lina Gudima. Cabinetul de miniștri a aprobat documentul, fiind angajată din data de 13 august curent.
Lina Gudima este șefă a secției Farmacovigilență și Studii Clinice a AMDM. Este medic de specialitate cu specializare certificată în farmacologie și farmacologie clinică. Ea a activat inițial ca medic, iar ulterior în Secția de autorizare a medicamentelor. Mai apoi, din 2012 – 2018 a fost șefa Secției studii clinice.