Curs valutar
  • EUR
    20.1573
    0%
  • USD
    17.2846
    0%
  • RUB
    0.2055
    0%
  • RON
    3.8339
    0%
  • UAH
    0.3877
    0%

Toate știrile

31 august 2026

Rușii au vândut la licitație apartamentul de lux al lui Volodimir Zelenski, din Crimeea. Ce sumă au obținut

30 Oct. 2023, 16:56
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
30 Oct. 2023, 16:56 // În Lume //  Realitatea.md

Autoritățile ruse au vândut la licitație publică apartamentul de lux deţinut de preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi de soţia acestuia, Olena Zelenska, în Ialta, în peninsula ucraineană Crimeea, anexată ilegal de Moscova în 2014, potrivit Digi24.

La licitația care a avut loc luni s-au prezentat doar două persoane. Câștigătoarea apartamentului este o femeie numită Olga Lipovețkaia, care a oferit 44,3 de milioane de ruble (aproximativ 473.000 de dolari) pentru proprietatea aflată într-un complex rezidențial de lux. Proprietatea, care era înregistrată pe numele Olenei Zelenska, a fost scoasă la licitaţie cu un preţ de pornire de 24,6 milioane de ruble (242.875 euro la cursul de schimb curent).

Autoritățile de ocupație ruse au obținut astfel cu 20 de milioane de ruble mai mult decât prețul inițial de la care a pornit licitația. Apartamentul familiei Zelenski are o suprafaţă de 119,5 metri pătraţi şi este situat în zona rezidenţială Imperator din localitatea Livadia, situată la periferia popularei staţiuni balneare Ialta, una dintre principalele destinaţii turistice din peninsulă.

Apartamentul soţilor Zelenski are un living cu vedere panoramică, un dormitor, o baie şi o bucătărie open-space cu spaţiu de luat masa. Apartamentul nu este mobilat şi nici nu are sistemul electric instalat, conform aceleiaşi surse.

Apartamentul este situat la etajul 5 al clădirii, iar balconul are vedere la Marea Neagră şi la Palatul Livadia, care a fost cândva casa de vacanţă a ultimului ţar rus Nicolae al II-lea, împuşcat de bolşevici în 1918.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
31 Aug. 2026, 18:10
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
31 Aug. 2026, 18:10 // Slider //  Realitatea.md

Un grup de poliţişti şi voluntari a petrecut aproape opt ore săpând printre resturi pentru a recupera două seifuri, care conţineau aur în valoare de milioane de dolari și bani cash, dintr-o sucursală bancară afectată de o viitură devastatoare din Nepal.

Imaginile difuzate luni de poliţia nepaleză arată zeci de persoane care lucrau în jurul celor două seifuri grele din sucursala Trishuli Dhunge a Băncii de Dezvoltare Agricolă din districtul Nuwakot, una dintre zonele afectate de inundaţii.

„După circa opt ore de eforturi susţinute”, autorităţile au reuşit să transporte la loc sigur în jur de 15 milioane de rupii nepaleze în numerar, aur evaluat la aproximativ 500 de milioane de rupii – aproximativ 100.000 de dolari în numerar şi 3,3 milioane de dolari în aur – şi documente importante ale instituţiei.

În imagini pot fi văzuţi poliţişti şi alţi participanţi la operaţiune lucrând în echipă pentru a muta seifurile la loc sigur, într-o zonă în care viiturile au avariat drumuri, locuinţe şi alte infrastructuri.

Recuperarea banilor şi a aurului se adaugă la sarcinile pe care forţele de securitate şi echipele pentru intervenţii în situaţii de urgenţă le desfăşoară de câteva zile în zonele afectate de inundaţii, în timp ce operaţiunile de căutare a persoanelor dispărute şi operaţiunile de asistenţă pentru comunităţile izolate continuă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Peste 54.000 de rechizite colectate și 868 de copii pregătiți de școală. Rezultatele campaniei „Vreau și eu să învăț”
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Aceeași apă. Trăită altfel. Gura Căinarului te invită să o redescoperi într-un ambalaj nou
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
Un teren sufocat de anvelope abandonate, curățat în urma unei intervenții voluntare a A.P. Moldcontrol
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange
E plăcut să primești: Orange le oferă clienților bonusuri la alegere, direct din My Orange