Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

S-a presupus că avionul prăbușit în Kazahstan ar fi fost doborât de obuze rusești. Prima reacție oficială

26 Dec. 2024, 11:46
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
26 Dec. 2024, 11:46 // În Lume //  Victoria Laur

Mai multe voci afirmă pe rețelele de socializare că avionul care zbura de la Baku, Azerbaidjan, spre Groznîi, Cecenia, ar fi fost doborât de forțele de protecție aeriană ale Rusiei. Drept argumente, sunt prezentate imagini de la fața locului cu mai multe fisuri, invocându-se că ar fi urme de obuze.

Blogherii militari și presa rusă de opoziție au mai făcut referire la atacurile cu drone asupra Ceceniei și la faptul că avionul a fost redirecționat întâi spre Mahachkala, capitala Daghestanului (regiunea care face parte din Federația Rusă), apoi spre Aktau. Conform Meduza, unii martori au declarat că o deflagrație s-ar fi produs în afara aeronavei, cu puțin timp înainte de tragedie. Se mai invocă și faptul că măștile cu oxigen au căzut. Oficialii din Kazahstan susțin că asemenea declarații despre cauza accidentului aviatic reprezintă „speculații”.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„A trage imediat orice concluzie dintr-o fotografie, că acesta este rezultatul unor acțiuni și așa mai departe, este speculație. Acestea sunt declarații nefondate. Asemenea evaluări sunt greșite și lipsite de etică. Anumiți oameni doresc să câștige niște dividende și să își creeze vizualizări. Specialiștii lucrează. Experții investighează totul și vor formula concluzii”, a comentat presupunerile Maulen Ashimbayev, președintele camerei superioare a Parlamentului din Kazahstan.

Oficialul a menționat că pentru a stabili circumstanțele tragediei au fost mobilizați experți din Rusia, Kazahstan și Azerbaidjan. În opinia sa, nici una dintre părți nu ar fi interesată să ascundă adevărul.

„Nu vreau să fac declarații pripite. Există specialiști care vor efectua examinările necesare. Încă nu pot spune nimic nefondat”, a menționat și vicepremierul din Kazahstan, Qanat Bozymbaev.

Amintim că miercuri, 25 decembrie, un avion cu peste 60 de persoane la bord s-a prăbușit în Aktau, Kazahstan, după ce a fost redirecționat din Groznîi, Cecenia, din cauza ceții. Versiunile preliminare, anunțate de către autoritățile locale, ar fi că aeronava s-ar fi întâlnit cu un stol de păsări și că ar fi explodat o butelie cu oxigen. În total, 38 de persoane au murit, iar 29 de persoane au supraviețuit în urma catastrofei.

Azerbaidjan Airlines, compania care a operat zborul, a anulat toate cursele spre Cecenia și Daghestan, până la elucidarea tuturor circumstanțelor catastrofei.

Amintim că, în 2014, în regiunea Donețk, ocupată de forțe militare ale Kremlinului, s-a prăbușit un avion Malaysia Airlines, lovit de o rachetă rusească. Cele 298 de persoane aflate la bord au decedat.

În 2020, la Teheran, un avion ucrainean cu 176 de persoane la bord a fost lovit de două rachete. Toți pasagerii și membrii echipajului s-au stins din viață în urma accidentului aviatic.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 13:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 13:55 // Slider //  Daniela Baranovschi

Al patrulea val de căldură care a afectat Italia în această vară a fost urmat de un sistem de joasă presiune, în nordul și centrul țării, însoțit de furtuni puternice care au generat deja mii de fulgere, precipitații abundente și vânt intens, pompierii fiind nevoiți să intervină în circa o mie de cazuri în ultimele ore, transmite vineri agenția de presă EFE.

Mai multe provincii din regiunile Lombardia, Friuli-Veneția Giulia, Liguria și Toscana se află sub cod portocaliu de furtuni severe și precipitații intense, care vor afecta, într-o măsură mai mică, și alte teritorii din nordul și centrul peninsulei, precum Emilia-Romagna, Piemont, Abruzzo, Lazio, Umbria sau Marche, printre altele.

Schimbarea vremii a început joi după-amiază, cu ploi intense, furtuni și averse în urma cărora pompierii au intervenit în peste o mie de cazuri, printre care evacuarea a 250 de persoane dintr-un camping din Isola di Fondra (Bergamo, Lombardia, nord), amenințat de riscul de alunecare de teren și de creșterea nivelului unui curs de apă, potrivit informațiilor furnizate de Vigili del Fuoco, notează Agerpres.

În aceeași provincie, localitățile Valleve, Carona, Foppolo, Branzi, Valbondione și Gandellino sutn în continuare izolate din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, iar 150 de persoane au necesitat evacuarea.

În Valleve, o alunecare de teren a izolat o locuință, iar pompierii au evacuat trei persoane – printre care se numărau doi copii – rămase blocate din cauza deplasării solului, conform media locale.

Serviciul de urgență 112 a fost copleșit de sute de apeluri legate de condițiile meteorologice nefavorabile, inundații, revărsări ale cursurilor de apă sau căderi de copaci.

Potrivit media italiene, furtunile electrice din ultimele ore au generat un număr foarte mare de fulgere în zone precum Friuli-Veneția Giulia. În unele zone s-au înregistrat chiar și 1.500 de fulgere.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!