Operatorul statului de distribuție a energiei electrice FEE Nord a depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) o solicitare de reducere a tarifului la energia electrică cu 6%, la 3,37 lei KW/h.
În solicitarea depusă la ANRE, FEE Nord spune că a avut devieri tarifare pozitive în sumă de 75 de milioane de lei, ceea ce înseamnă că FEE Nord a acumulat mai mulți bani din tariful achitat de cetățeni, iar acest lucru a și dus la motivul pentru care operatorul a solicitat reducerea tarifului, scrie BANI.MD.
ANRE va decide în ședința de mâine, 5 iulie, cu cât se va ieftini energia electrică pentru populație.
Premier Energy a depus o solicitare la ANRE, săptămâna trecută, pentru reducerea tarifului la lumină cu 10%, la 2,69 lei kw/h.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
DOC Lumina s-ar putea ieftini cu 30 de bani! Solicitarea depusă de Premier Energy la ANRE

