Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Stoltenberg: Putin nu are gânduri de pace, ci mai degrabă se pregătește pentru mai mult război

06 Apr. 2023, 07:45
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
06 Apr. 2023, 07:45 // În Lume //  Redacția Realitatea

Stoltenberg a salutat planul de pace al preşedintelui ucrainean care respectă principiile centrale ale cartei ONU. În ceea ce îl privește pe Vladimir Putin, șeful NATO a spus că nu sunt semne că s-ar pregăti pentru pace, ci pentru mai mult război.

„Dar nu există semne că preşedintele Putin se pregăteşte pentru pace. Se pregăteşte pentru mai mult război. De aceea suntem uniţi în determinarea noastră de a menţine cursul actual. Şi să sprijinim Ucraina atâta timp cât va fi nevoie. Nu ştim când se va încheia acest război. Dar când se va termina va trebui să realizăm aranjamente pentru ca Ucraina să poată descuraja o agresiune viitoare. Iar istoria nu se repetă. Nu putem permite Rusiei să continue să submineze securitatea european㔄, a spus secretarul general al NATO.

El a afirmat că aliaţii au furnizat Ucrainei ajutor militar în valoare de 65 de miliarde de euro.

„Şi salut faptul că tancuri moderne de luptă şi alte vehicule blindate au început să sosească în Ucraina. Asta poate fi foarte important pe liniile frontului şi să le permită forţelor ucrainene să elibereze mai mult teritoriu”, a mai afirmat el.

Stoltenberg a afirmat că miniştrii de externe vor discuta din nou despre intensificarea sprijinului pentru Ucraina şi întărirea forţelor armate ucrainene, precum şi despre „susţinerea tranziţiei lor de la era sovietică la echipamentul şi doctrina NATO”.

„Sprijinul nostru este pe termen lung. Aşa că mă aştept ca miniştrii să fie de acord să înceapă să dezvolte un program multianual pentru Ucraina”, a mai spus secretarul general al NATO.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.