La Strasbourg a fost lansat Dialogul la Nivel Înalt între Republica Moldova și Uniunea Europeană în domeniul transporturilor. În cadrul declarațiilor comune de presă cu ministrul moldovean al Infrastructurii, comisara europeană Adina Vălean a ironizat pe seama trenului „Prietenia” și Podului de Flori.
„Ca români, ne aducem aminte ccu emoție de Podul de Flopri. Fără să fiu prozaică, este poduri din ciment și oțel, de cale ferată și rutiere peste Prut. Poate că trenul simbolic numit „Prietenia”, legând Chișinăul de București, ar putea câștiga într-un viitor nu îndepărtat atribute cum sunt eficiența și viteza”, a spus Vălean.
Se pară că lui Andrei Spînu nu i-a prea plăut declarația. Șeful Infrastructurii din Moldova a zâmbit, a dat din cap, apoi a întors privirea și a lăsat ochii în jos.
La rândul său, Spînu a vorbit în cadrul conferinței despre interconectarea Ucraina-Moldova-România. El a trecut în revistă înțelegerile la care au ajuns deja autoritățile și a reiterat că țara noastră mizează pe suportul UE.
