Arhiepiscopul de Bălți și Fălești, Marchel, s-a grăbit să o apere pe bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, într-un interviu acordat presei afiliate cu Ilan Șor, informează NordNews. Deși nu o știe pe Guțul, nu cunoaște dosarul și nu este jurist, clericul afirmă că „simte cu inimă” nevinovăția guvernatoarei Găgăuziei.
Mai departe, episcopul Marchel întreabă retoric: „Dacă ea merge în Rusia pentru binele poporului și e arestată, ce facem cu mine, care merg la Patriarhul meu de acolo? Mă arestați pentru rugăciune?”
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Marchel nu face prima declarație de acest gen. Anterior, preotul o promova pe Victoria Furtună în cadrul slujbelor religioase și o nume femeie creștină și soție cinstită. Pentru că s-a implicat în campania electorală a fostului procuror, clericul a primit și amendă.
Evghenia Guțul urmează să își afle sentința pe 5 august. Bașcana riscă nouă ani de pușcărie și confiscarea a peste 40 de milioane de lei, fiind acuzată că a acceptat finanțarea ilegală a partidelor lui Șor.

