Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Tatăl lui Meghan Markle îi cere fiicei să îi permită să îşi vadă nepoţii: „Vor creşte şi vor dori să ştie mai multe”

21 Oct. 2021, 19:01
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
21 Oct. 2021, 19:01 // Life //  Realitatea.md

Thomas Markle le cere fiicei lui, Meghan, şi ginerelui său, prinţul Harry, să îi permită să îşi viziteze nepoţii şi a pledat pentru reconciliere, acuzându-i totodat că sunt interesaţi doar de bani, într-un interviu acordat postului de televiziune ITV.

„Ar trebui ca toţi să ne maturizăm puţin, să vorbim între noi, să ne împăcăm, pentru binele copiilor şi pentru binele nostru”, a declarat Thomas Markle, în vârstă de 77 de ani, în emisiunea „Good Morning Britain”, la care a participat prin intermediul unei transmisiuni realizate din reşedinţa lui din Mexic.

Referindu-se la cei doi nepoţi ai lui, Archie, în vârstă de doi ani, şi Lilibet, în vârstă de patru luni, Thomas Markle a spus că „ei au două familii iubitoare, iar străbunica lor este regina Angliei”.

„Vor creşte şi vor dori să ştie mai multe lucruri despre ei înşişi”, a adăugat Thomas Markle, fost proiectant de lumini în industria de televiziune americană, care locuieşte în prezent în oraşul mexican Rosarito.

Meghan Markle s-a îndepărtat de tatăl ei înaintea căsătoriei sale din mai 2018 şi la care socrul prinţului Harry nu a putut să participe din motive medicale. Înaintea nunţii regale, Thomas Markle a pozat pentru paparazzi şi a fost plătit de tabloide, fapt care nu a fost pe placul cuplului princiar.

Thomas Markle nu l-a întâlnit niciodată pe prinţul Harry şi nu şi-a cunoscut nici nepoţii.

Prinţul Harry, în vârstă de 37 de ani, şi Meghan, în vârstă de 40 de ani, s-au distanţat totodată de familia regală a Marii Britanii şi locuiesc din martie 2020 în California alături de copiii lor.

„De când a început relaţia cu Harry, ea s-a schimbat”, a declarat, cu regret, tatăl lui Meghan Markle, care a dezvăluit totodată că Meghan doreşte ca el să „înceteze să mai vorbească” cu fraţii şi surorile ei vitrege, însă el nu poate să facă acest lucru.

De asemenea, Thomas Markle le-a reproşat foştilor duci de Sussex, care şi-au dobândit independenţa financiară faţă de familia regală britanică şi au semnat mai multe contracte privind realizarea unor documentare şi podcast-uri, că „sunt interesaţi doar de bani”.

Evocând biografia cuplului, „Finding Freedom” – la scrierea căreia Harry şi Meghan nu au participat în mod oficial, dar care îi prezintă într-o manieră favorabilă -, Thomas Markle a spus că acea carte ar trebui să se intituleze „În căutarea banilor”.

El a făcut o altă remarcă ironică la adresa fiului cel mic al prinţului Charles şi al prinţesei Diana, declarând că o carte, pe care prinţul Harry intenţionează să o publice anul viitor, „nu poate fi decât plină de cruzime şi insultătoare faţă de bunica lui, regina Elisabeta a II-a”.

„E doar un proiect pentru a câştiga bani. Tot ce fac este pentru bani”, a mai spus Thomas Markle.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 19:31
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 19:31 // Slider //  Ana Panaguța

Incendiile devastatoare care au pârjolit Europa în această vară au scos la iveală o nouă amenințare, potențial mortală: muniție neexplodată rămasă din Primul și Al Doilea Război Mondial, transmite antena3.ro.

În ultimele luni, incendiile au mistuit suprafețe uriașe din vestul Europei, în timp ce continentul s-a confruntat cu temperaturi caniculare și secetă, iar pompierii au avut de înfruntat și pericolul proiectilelor care explodează.
Astfel de explozii au fost raportate în Franța, Germania, Belgia și Olanda.

„Schimbările climatice fac acum munca de a scoate la suprafață și de a reactiva ceea ce înainte era stabil”, a declarat Sarah Njeri, specialistă în studii despre pace și conflicte la School of Oriental and African Studies din Londra.

Un incendiu izbucnit în apropierea orașului Bordeaux, din sud-vestul Franței, a scos la iveală un depozit despre care se crede că ar conține muniție din perioada celui de-Al Doilea Război Mondial. În provincia Liège, din estul Belgiei, guvernatorul local Hervé Jamar a declarat că serviciile de urgență își adaptează intervențiile pentru a ține cont de muniția îngropată în zona afectată de incendiu și că „au fost auzite câteva detonări sporadice” în ultimele zile.

Liège a fost afectată de un incendiu deosebit de puternic în zona High Fens, care se întinde peste graniță, în Germania.

Bătălia din Ardeni, una dintre cele mai sângeroase confruntări ale celui de-Al Doilea Război Mondial, s-a desfășurat în această regiune și în împrejurimile ei. La 16 decembrie 1944, forțele germane au lansat o ofensivă majoră împotriva trupelor aliate, obținând inițial succes, deoarece i-au surprins pe militarii americani. Însă ofensiva și-a pierdut avântul până la sfârșitul lunii, pe măsură ce întăririle aliate au sosit, iar resursele Germaniei s-au epuizat.

Seceta din Europa scoate la iveală și vehicule militare și arme din acea perioadă, pe măsură ce râurile secate dezvăluie nave de război germane, o motocicletă Wehrmacht și o bombă.

Christina Greene, cercetătoare la Universitatea din Arizona, a spus că „moștenirea războiului continuă să iasă la suprafață” din cauza schimbărilor climatice.

„Retrăim moștenirea războiului și a conflictelor într-un mod cu care, în anumite locuri, nu a mai trebuit să ne confruntăm de mult timp”, a declarat Greene.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!