Trei moldoveni au fost prinși la frontieră cu permise de conducere falsificate. Persoanele documentate s-au prezentat în calitate de pasageri la rute ocazionale, anunță Poliția de Frontieră.
În primul caz, moldoveanul de 26 ani s-a prezentat la frontiera Leușeni. El era pasager al rutei „București-Chișinău” și a fost depistat cu permisul de conducere moldovenesc falsificat.
Conform declarațiilor, documentul ar fi fost cumpărat în Portugalia cu 1000 de euro.
Într-un alt caz, polițiștii de frontieră de la Costești au depistat un moldovean cu act falsificat printre pasagerii rutei care pleca spre Berlin.
„Deținea asupra sa un permis de conducere, pretins a fi eliberat de către autoritățile beloruse. La examinarea amănunțită a documentului a fost constatat că este falsificat”, transmit oamenii legii.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
În cel de-al treilea caz, la frontiera Sculeni a fost identificat un alt conațional în vârstă de 44 de ani ce se întorcea din Italia, la fel cu un document fals.
„Acesta avea cu sine un permis de conducere românesc cu semne vădite de falsificare. La audieri, moldoveanul a comunicat că oferise 300 EUR pentru a intra în posesia documentului în cauză”, anunță IGPF.
Polițiștii de frontieră continuă cercetările.

