Platforma Demnitate și Adevăr, Liga Comunelor și Orașelor și Partidul Schimbării au adoptat sâmbătă, 27 ianuarie curent, o declarație comună cu privire la crearea alternativei politice și electorale: „Platforma DA, LOC, Partidul Schimbării”.
„Pornind de la dezideratul celor trei partide de a oferi cetățenilor Republicii Moldova o alternativă politică și electorală care să corespundă intereselor și nevoilor reale ale acestora, înțelegând importanța și necesitatea coeziunii partidelor democratice și pro-europene, asumându-ne în mod conștient angajamentul ferm pentru direcția integrării europene a țării, conștientizând pericolul revenirii la putere a forțelor oligarhice, condamnând cu fermitate tentația guvernării de a restrânge drepturile și libertățile fundamentale ale cetățenilor, politizarea activității instituțiilor democratice, centralizarea excesivă a puterii, încălcarea principiilor prevăzute în Carta Europeană a Autonomiei Locale prin tentative de supunere politică a autorităților publice locale, înțelegând lipsa de eficiență a actualei guvernări de a oferi cetățenilor un nivel de viață decent; lipsa de rezultate în reforma justiției; absența oricărui progres în lupta cu corupția, confiscarea politică a procesului obiectiv de integrare europeană; tolerarea unor grupuri oligarhice în sânul guvernării; lipsa rezultatelor palpabile în actul guvernării (criza demografică, stimularea migrației politice prin utilizarea abuzivă a resursei administrative, menținerea în funcții importante a unor persoane cu pregătire profesională mediocră; sărăcirea populației; continuarea exodului populației; lipsa de investiții; haos administrativ); crearea unor coaliții toxice la nivel de raioane cu exponenții partidelor pro-Kremlin și oligarhice și anticipând o pierdere iminentă de către Partidul Acțiune și Solidaritate a alegerilor viitoare și riscurile iminente pentru parcursul european al Republicii Moldova:
1. Crearea unui Bloc politic în perspectiva alegerilor prezidențiale;
2. Crearea structurilor comune ale Blocului: Consiliul de Coordonare, care include reprezentanți ai celor trei partide, secretariat comun și staff-uri comune la nivel central și teritorial;
3. Elaborarea unui demers politic și electoral nou în vederea participării în campaniile electorale din 2024 și 2025;
4. Elaborarea unui program politic și electoral comun și consultarea acestuia cu societatea;
5. Lansarea și organizarea unor consultări politice cu reprezentanții altor partide de orientare democratică și pro-europene, comunitatea de experți, reprezentanți ai societății civile în vederea unei colaborări și cooperări politice;
6. Identificarea unui candidat comun, care va fi susținut la alegerile prezidențiale;
7. Pregătirea de alegerile parlamentare”, presupune declarația comună.
Următoarele alegeri prezidențiale în Republica Moldova ar urma să aibă loc în anul 2024, ținând cont că mandatul președintelui Republicii Moldova este de 4 ani și că ultimele alegeri s-au desfășurat în 2020, în urma cărora câștigase Maia Sandu. Deja următoarele alegeri parlamentare în Republica Moldova urmează să aibă loc la jumătatea anului 2025.
