Curs valutar
  • EUR
    20.1141
    0.0214%
  • USD
    17.4526
    1.005%
  • RUB
    0.2382
    1.1335%
  • RON
    3.8365
    0.099%
  • UAH
    0.3916
    0.5363%

Toate știrile

09 iunie 2026

Un bărbat din Hâncești a murit a doua zi după ce a fost vaccinat împotriva COVID. Ce spune Ministerul Sănătății

18 Mart. 2021, 16:53
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
18 Mart. 2021, 16:53 // Actualitate //  Realitatea.md

Un bărbat din Horjești, raionul Hâncești, care activa în calitate de șofer al unui autobus școlar care transporta elevii și a fost vaccinat cu serul AstraZeneca împotriva coronavirusului, a murit a doua zi în drum spre spital. Despre aceasta a scris pe rețelele de socializare ziaristul și comentatorul politic Valeriu Reniță, originar din aceeași localitate. De altă parte, în urma examinării prealabile a cauzei decesului, Ministerul Sănătății susține că bărbatul a decesul a survenit în urma unui infarct miocardic și nu are legătură cu imunizarea anti-COVID a bărbatului în vârstă de 70 de ani.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, fostul director al Agenției Moldpres Valeriu Reniță spune că cetățeanul Ion Ciurciuc din satul său natal, Horjești, raionul Hâncești, a decedat subit ieri, 17 martie, iar „primele informații venite din familia decedatului, confirmă că în ajun, pe 16.03.21 a fost vaccinat, fiind în lista angajaților „din prima linie” – șofer al autobuzului școlar, care transportă elevii din Horjești la Cărpineni”.

La fel, potrivit acestuia, în prima parte a zilei bărbatul a început a munci în grădină când i s-a făcut rău și a rugat un vecin să cheme ambulanța și s-ar fi stins din viață în interiorul acesteia.

Cu toate acestea, în postarea sa Valeriu Reniță nu afirmă că bărbatul a decedat ca urmare a vaccinării, dar se întreabă „decedat după vaccinare, ori din cauza vaccinului?”

„Înțeleg că asemenea gen de informații au impact negativ și pot fi speculate. Eu personal pledez pentru vaccinare. Că omul a decedat după vaccinare nu înseamnă că ar fi murit din cauza vaccinului. Dar informația despre decesul inexplicabil oricum va circula, după cum cunoaștem, în formatul ei folcloric, iar aspectul ei negativ va fi sigur alimentat și exploatat de cei, care sunt împotriva vaccinării. De aceea cred că organele competente trebuie să răspundă cât mai curând apropiaților decedatului și opiniei publice la chestiunea adevăratei cauze a decesului lui Ion Ciurciuc”, a scris Reniță pe pagina sa.

În context, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a venit cu unele precizări referitoare la decesul bărbatului de 70 de ani (născut în 1951). Astfel, potrivit MSMPS, bărbatul a fost invitat să se vaccineze în urma vaccinării lucrătorilor medicali, reieșind din dozele de vaccin rămase, fiind vaccinat în incinta Centrului de Sănătate Hâncești, cu vaccinul Astra-Zeneca (Lot CTMAV 503).

„Timp de 15 minute după vaccinare, nu a fost înregistrată nicio reacție adversă. În următoarele 24 de ore, la fel, persoana nu a prezentat reacții adverse postvaccinale”, se arată în precizarea MSMPS.

Totodată, „Comitetul de Evaluare a Evenimentelor Adverse Post-imunizare nu a recepționat nicio informație despre oricare reacții adverse post-imunizare, înregistrate în cazul persoanei menționate Menționăm că, într-o fiolă de vaccin AstraZeneca sunt 10 doze de vaccin. Celelalte 9 persoane care au fost vaccinate din același flacon, nu au prezentat careva evenimente adverse post-imunizare”.

Bărbatul însă se afla la evidența medicului de familie cu diagnoza: Hipertensiune arterială și regulat administra preparate hipertensive.

„La data de 17.03.2021, în jurul orei 22:00 a fost solicitată AMU Hâncești de către rudele persoanei. AMU a constatat, pacientul acuza dureri precordiale cu caracter de constricție, apărute în jurul orelor 16:00, care s-au accentuat spre seară, dispnee pronunțată, transpirații reci și paloare a tegumentelor. (…) Pe parcursul transportării către instituția medicală spitalicească, starea generală s-a agravat brusc, cu compromiterea parametrilor indicilor vitali, fapt ce a impus administrarea tratamentului inotrop, care a fost fără rezultat. În final, s-a instalat stopul cardiorespirator și s-au inițiat măsurile de resuscitare cardiorespiratorie și cerebrală, care au fost fără succes”, se mai spune în precizarea MSMPS.

Centrul de medicină legală Hâncești a constat în urma autopsiei cauza directă a decesului – insuficiență cardiovasculară. Cauza antecedentă, infarct miocardic acut cu maladia principală, boală ischemică a cordului. Cardioscleroză postinfarctică.

„În urma autopsiei, s-a constat că persoana a decedat de infarct miocardic acut, având cicatricii mai vechi, care denotă faptul că, în trecut persoana a mai suferit un infarct miocardic. După o analiză preliminară, s-a constatat că nu există nicio legătură cauzală dintre administrarea vaccinului și decesul înregistrat, a constatat Ministerul Sănătății, transmițând condoleanțe familiei și rudelor apropiate.

Realitatea Live

ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
09 Iun. 2026, 08:11
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ursu Ana
09 Iun. 2026, 08:11 // Actualitate //  Ursu Ana

Primăria Sculeni, din raionul Ungheni, anunță un act de vandalism produs în Parcul Sculeni, unde un copil a rupt un copac de sakura, fără ca adulții prezenți să intervină. Autoritate locală a publicat un video în care se vede cum doi copii îndoaie copacul, iar unul din ei nu se lasă până nu îl rupe.

Autoritățile locale solicită părinților copilului să se prezinte la primărie pentru a remedia situația. În caz contrar, administrația locală avertizează că va sesiza poliția.

Postarea de pe pagina de facebook a primăriei Sculeni a adunat peste 2 mii de aprecieri și peste 300 de comentarii. În cele mai multe din ele, oamenii se arată revoltați și susțin că părinții trebuie trași la răspundere.

Reprezentanții primăriei subliniază importanța protejării spațiilor verzi și a bunurilor publice, făcând apel la responsabilitatea părinților și a comunității.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
ArtPoligraf: ghidul materialelor promoționale pentru festivaluri și evenimente de vară
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
Balkan Pharmaceuticals prezintă proiectul Balkan Pharmaceutical and MedTech Park în cadrul EU-Moldova Investment Conference
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
ARBOM continuă sprijinul social în Taraclia: 1 000 de colete alimentare pentru categoriile vulnerabile
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
Sales Platform introduce un nou model de vânzare a publicității TV în Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De la PrePay la Abonament direct din aplicația My Orange: o nouă premieră digitală oferită de Orange Moldova
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
De Ziua Mondială a Mediului, ne reamintim că un viitor durabil se construiește prin responsabilitate comună
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
18 ani de iute Moldova: de la o idee curajoasă la un partener financiar de încredere pentru sute de mii de oameni
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
Deputat suedez, după vizita la fabrica BPM din Chișinău: „Moldova poate deveni un partener comercial real al Europei”
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia
ARBOM oferă 80 de bilete pentru meciul Moldova-Bulgaria suporterilor din Taraclia