Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Un nou târg local în Capitală! Vor fi aduse doar fructe și legume, dă asigurări Ceban

12 Iul. 2021, 19:30
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
12 Iul. 2021, 19:30 // Actualitate //  Realitatea.md

Mai mulți producători autohtoni de fructe şi legume, în special cei din suburbii, s-au plâns primarului general al municipiului Chișinău de faptul că nu au unde își comercializa marfa și riscă să piardă atât roada, cât și banii investiți.

Solicitarea oamenilor a fost auzită de edil care spune că, în acest sens, târguri sezoniere vor fi organizate în toate sectoarele Capitalei.

„Am venit cu această propunere după ce am primit mai multe solicitări în acest sens de la producătorii locali, care spun că nu îşi pot vinde fructele şi legumele prin pieţe din cauza vânzătorilor intermediari. Am solicitat ca până la sfârşitul acestei săptămâni, pretorii de sector şi viceprimarul de ramură să găsească soluţii în acest sens, pentru a da posibilitate oamenilor care muncesc şi cultivă fructe şi legume să îşi realizeze marfa”, anunță Ceban.

Ceban dă asigurări că târgurile agricole vor fi organizate cu respectarea măsurilor de prevenire a infecţiei de COVID-19, iar zonele vor fi  salubrizate şi menţinute în ordine, după fiecare iarmaroc local.

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 12:30
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 12:30 // Slider //  Realitatea.md

Dumitru Ciorici, purtătorul de cuvânt al Guvernului, a declarat venituri de circa un milion de lei în anul 2025. De la  Fagura Lab SRL, oficialul a primit leafă de peste 353.000 de lei, iar de la compania Navago People SRM – peste 22.000 de roni.

Oficialul a mai vândut un automobil, încasând peste 197.000 de lei și a primit mai mult de 403.000 de lei sub formă de redevențe de la compania TouchSize SRL.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Dumitru Ciorici a mai trecut în declarația de avere și o locuință cu valoare de peste 470.000 de roni, dar și mai multe active deținute în criptovalută, valoarea lot totală fiind de de peste 60.000 dolari SUA.

În posesia familiei sale sunt și două automobile – un Audi A5 din 2021, cu valoare de 28.500 de euro și o Skoda Karoq din 2025, estimată la 27.300 de euro.