Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

UNHCR și USM au semnat un Memorandum! Vor informa studenții despre problemele întâlnite de refugiați

12 Apr. 2023, 11:54
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
12 Apr. 2023, 11:54 // Actualitate //  Realitatea.md

UNHCR, Agenția ONU pentru Refugiați, și Universitatea de Stat din Moldova (USM) au semnat un Memorandum de înțelegere prin care ambele părți își consolidează angajamentul de a educa studenții cu privire la provocările legate de strămutarea forțată și regimul internațional de protecție a refugiaților. UNHCR va sprijini dezvoltarea și oferirea unui curs opțional, care va oferi studenților posibilitatea de a afla mai multe despre mandatul UNHCR. În plus, agenția va oferi studenților oportunități de a-și extinde abilitățile și cunoștințele despre refugiați și acțiunea umanitară prin formare la locul de muncă și pe teren, în condițiile în care studenții îndeplinesc criteriile de eligibilitate ale UNHCR.

Consolidarea informării studenților cu privire la mandatul UNHCR și la problemele legate de strămutarea forțată

Fondată în 1946, Universitatea de Stat din Moldova (USM) și-a construit în timp o reputație impecabilă la nivel național și internațional. Crearea sa a constituit un pilon de bază pentru dezvoltarea și consolidarea învățământului superior din țară. Universitatea de Stat din Moldova reprezintă spațiul în care este promovată libertatea academică. Universitatea încurajează pluralismul opiniilor, precum și creativitatea, asigurând în același timp un învățământ superior și o cercetare de calitate.

„Ne propunem să pregătim viitorii profesioniști moldoveni cu cunoștințele și abilitățile necesare pentru a face față nevoilor stringente ale refugiaților și pentru a promova o societate mai incluzivă. Lucrând împreună, ne putem asigura că drepturile și demnitatea refugiaților sunt respectate, iar contribuțiile lor la societate sunt recunoscute și apreciate. Cu sprijinul UNHCR, studenții care studiază dreptul, jurnalismul și științele sociale pot intra în contact cu peste 75 de ani de cunoștințe și experiență acumulată în lucrul cu refugiații și persoanele strămutate”, a declarat Igor Șarov, rectorul Universității de Stat din Moldova.

Oferirea de oportunități de formare și stagii de practică

Prin oferirea oportunităților de formare și a stagiilor de practică, UNHCR urmărește să sporească angajamentul studenților față de nevoile refugiaților și ale comunităților gazdă, oferindu-le, în același timp, o perspectivă asupra carierei în domeniul umanitar. Această inițiativă este vitală pentru creșterea gradului de conștientizare și promovarea acțiunilor de advocacy pentru problemele legate de strămutarea forțată.

„De la începutul războiului din Ucraina, poporul și Guvernul Republicii Moldova sunt un exemplu de umanitarism și solidaritate cu refugiații și cu cei mai vulnerabili”, a menționat Francesca Bonelli, reprezentanta UNHCR în Moldova. „Astfel de sentimente nobile, combinate cu abilități și cunoștințe, este ceea de ce lumea și sectorul umanitar au nevoie. Această cooperare vine în conformitate cu Pactul Global pentru Refugiați (GCR) și cu angajamentul nostru de a contribui cu resurse și expertiză pentru a îmbunătăți calitatea și incluziunea sistemului educațional național și pentru a facilita accesul elevilor refugiați și al celor din comunitatea gazdă. Aștept cu nerăbdare să văd mai mulți moldoveni lucrând în organizații internaționale, în cadrul ONU sau devenind viitorii ambasadori ai Republicii Moldova în domeniul drepturilor omului și al dezvoltării”.

Această activitate se înscrie în angajamentul UNHCR de a sprijini Guvernul Republicii Moldova în vederea consolidării capacităților sale de pregătire pentru situații de urgență și de protecție socială pentru a asigura aflarea sigură și legală a refugiaților în țară.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 07:29
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
21 Aug. 2026, 07:29 // Slider //  Ursu Ana

Un tribunal din Bali l-a condamnat la un an de închisoare pe un turist elvețian în vârstă de 26 de ani, Lucian Andrin Zgraggen, pentru insultarea sentimentelor religioase, după ce acesta a publicat pe rețelele sociale un videoclip filmat pe o plajă în timpul sărbătorii hinduse Nyepi, cunoscută drept „Ziua tăcerii”, scrie BBC.

Zgraggen a fost arestat în luna martie, după ce videoclipul său a provocat indignare în rândul localnicilor. În imaginile publicate, turistul se plimba pe o plajă goală și descria situația drept „nebunie”. Potrivit presei locale, postarea era însoțită și de expresii vulgare. Videoclipul a fost ulterior șters.

Nyepi este una dintre cele mai importante sărbători pentru hindușii balinezi și este marcată în fiecare an printr-o serie de restricții stricte. În această zi, locuitorii și turiștii trebuie să rămână în interior, să evite zgomotele și activitățile de divertisment și să respecte o perioadă de reflecție și meditație.

Restricțiile se aplică tuturor persoanelor aflate pe insulă, indiferent de religie. În timpul sărbătorii, aeroportul din Bali este închis, accesul la internet este suspendat, iar activitățile publice sunt aproape complet oprite. Localnicii își fac din timp provizii pentru a nu fi nevoiți să iasă din case.

În timpul procesului, judecătorul a apreciat că gestul turistului a reprezentat o ofensă la adresa poporului balinez și a credinței acestuia și a provocat indignare publică.

Elvețianul și-a recunoscut greșeala și și-a cerut scuze. Zgraggen a declarat că nu a înțeles amploarea restricțiilor impuse în timpul Nyepi și că nu a intenționat să îi jignească pe localnici.

„Regret profund fapta mea și îmi cer scuze poporului balinez”, a declarat acesta în fața instanței.

Nu este primul caz în care turiștii sunt sancționați pentru încălcarea regulilor de Nyepi. În anii precedenți, unii vizitatori au fost reținuți sau chiar deportați pentru nerespectarea regimului de „Ziua tăcerii”.

Bali se confruntă de mai mult timp cu nemulțumiri legate de comportamentul unor turiști. Localnicii reclamă incidente în care vizitatorii nu respectă regulile în locurile religioase sau regulile de circulație. Autoritățile au anunțat că vor intensifica măsurile împotriva comportamentului considerat ofensator sau lipsit de respect.

În 2025, Bali a înregistrat un număr record de aproximativ șapte milioane de turiști străini.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!