Europarlamentarii din Comisia COVID-19 vor să le vorbească despre negocierea contractului de miliarde de euro, semnat în timpul pandemiei. Înainte de acord, von der Leyen ar fi discutat cu directorul Pfizer, Albert Bourla.
„Uniunea Europeană a cheltuit o mulțime de resurse publice pentru producția și achiziționarea vaccinurilor în timpul pandemiei. Parlamentul are dreptul să ceară transparență deplină, referitoare la modalitățile de negociere a acestor cheltuieli”, afirmă președintele Comisiei, belgianul Kathleen Van Brempt.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Nici ombudsmanul UE și nici Curtea de Conturi nu au reușit să facă lumină în ceea ce privește cheltuielile. Între timp, Parchetul European, a deschis o anchetă pe cauza semnării contractelor de livrare a vaccinurilor, dar nu precizează dacă von der Leyen este vizată.
În conformitate cu regulile Parlamentului, invitația va fi trimisă președintelui Parlamentului, Roberta Metsola, care va decide o invită pe Ursula von der Leyen să participe la audiere. Politico punctează că, în pofida acestui fapt, absolut legal, președinta Comisiei Europene poate să nu accepte chemarea în plen.
