Valeriu Chiveri pleacă joi la Tiraspol. Vicepremierul pentru Reintegrare urmează să participe la reuniunea 1+1, conform informațiilor confirmate anterior de către Biroul Politici pentru Reintegrare.
„Noi am propus două subiecte de discuții prioritare, cum ar fi educația și mediu. Adițional, au fost incluse și aspecte referitor la libera circulație, drepturile omului, subiecte tradiționale în discuțiile noastre cu structurile din partea stângă-nici. Va fi discutat și fondul de convergență”, a anunțat Chiveri în marja ședințe Guvernului, desfășurată pe 15 aprilie.
Concomitent, liderii separatiști au anunțat că vor să discute cu oficialii de la Chișinău despre prevenirea escaladării tensiunilor, notează IPN. De asemenea, conform lor, ar urma să se discute despre combaterea traficului transfrontalier de droguri, criminalitatea și protecția mediului în zona râului Nistru.
Reuniunea precedentă în format 1+1 a avut loc la sediul misiunii OSCE din Tiraspol, la sfârșitul lunii februarie.
