Organizația Mondială a Sănătăţii (OMS) a anunţat luni că va începe să folosească termenul „mpox” pentru a numi variola maimuței. Specialiștii au recepționat mai multe plângeri precum că denumirea maladiei ar fi rasistă și stigmatizantă.
Termenul va fi introdus treptat, iat timp de un an și denumirea „variola maimuței” este permisă spre utilizare în domeniul medical. OMS precizează că varianta inițială poate fi căutată în clasificarea internaţională a bolilor, dar autoritatea poate schimba numele maladiilor.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Dacă termenul va crea dispute în contextul utilizării în anumite limbi, OMS promite să lanseze consultări. Chestiunea va fi discutată cu autoritățile locale și oamenii de știință.
Preşedintele Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a cerut anterior să se evite discriminarea pacienților cu variola maimuței, în contextul în care majoritatea dintre ei fac parte din minorități sexuale.

