Un bărbat în vârstă de 32 de ani, originar din municipiul Bălți, anterior judecat pentru infracțiuni analogice, este cercetat penal de oamenii legii. Potrivit informațiilor, acesta ar fi sustras din camera de păstrare a bunurilor aflată într-un magazin o geantă în care erau bunuri materiale estimate la suma de 18 000 de lei.
„Femeie de 37 de ani, a sesizat Inspectoratul de Poliție Botanica la data de 16 iulie, în jurul orei 21:30. Pe caz oamenii legii au dispus mai multe acțiuni pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cât și identificarea persoanei care a comis infracțiunea”.
Ulterior, bărbatul a fost identificat, reținut și escortat la inspectorat suspectul. Audiat, individul și-a recunoscut vina.
Bărbatul este cercetat penal pentru furt și conform, legislației el riscă amendă de până la 67 500 de lei, muncă neremunerată de la 180 la 240 de ore sau închisoare de până la patru ani.