Un bărbat de 61 de ani din satul Romănești, raionul Strășeni, a fost reținut pentru 72 de ore de oamenii legii. Acesta este bănuit de cultivarea și comercializarea ilegală a substanțelor narcotice.
„În urma perchezițiilor efectuate la domiciliul acestuia, au fost identificate două sere special amenajate pentru creșterea și cultivarea plantelor de canabis. Totodată, au fost depistate droguri de tip hidropon, precum și plante de canabis în formă verde și uscată. Masa vegetală ridicată, în fază de produs finit, este estimată la aproximativ 14 kilograme.
Conform estimărilor preliminare, dacă ar fi fost vândută pe piața neagră, substanța ar fi generat un profit de peste 4 milioane de lei”, se arată în comunicatul emis de Serviciul Vamal.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Autoritățile continuă acțiunile procesuale.

