Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

VIDEO Doi bărbați care vindeau droguri pe Telegram, încătușați. Riscă ani grei de închisoare

13 Feb. 2024, 14:22
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Vlada Ciorici
13 Feb. 2024, 14:22 // Actualitate //  Vlada Ciorici

Doi bărbați de 27 și 31 de ani au fost reținuți pentru că vindeau droguri pe Telegram. Potrivit Inspectoratului General de Poliție (IGP), suspecții riscă închisoare de la 7 la 15 ani.

„În urma acțiunilor de urmărire penală și măsurilor speciale de investigație întreprinse de ofițerii  Direcției combaterea crimei organizate a INI, în comun cu organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Botanica, și Procuratura municipiului Chișinău- oficiul Botanica, s-a stabilit că suspecții primeau coordonatele unde erau plasate droguri în cantități mari (1-2 kg) prin aplicația „Telegram”, apoi le ridicau și le ambalau în doze mai mici. Le distribuiau ulterior consumatorilor finali în locuri ascunse pe teritoriul municipiului Chișinău”, precizează IGP.

Potrivit forțelor de ordin, în timpul reținerii, unul dintre suspecți avea asupra sa 20 de pachețele cu drog de tip Mefedronă.

„În cadrul documentării a fost stabilit și reținut celălalt suspect. În urma percheziției corporale,  în mașina și domiciliul acestuia au fost depistate și ridicate pachețele cu hașiș, cocaină, circa 1000 de pachețele zip-lock, benzi adezive, cântar electronic de înaltă precizie, 1320 de euro, 400 de dolari, 14600 de lei și 160 de roni”, mai anunță oamenii legii.

Bărbații au fost reținuți pentru 72 de ore, ulterior unul dintre ei a fost arestat pentru 30 de zile. 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 17:41
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 17:41 // Societate //  Realitatea.md

Tendința de scădere a aportului ape în lacul de acumulare de la Novodnistrovsk continuă să se agraveze, afirmă ministrul Mediului, Gheorghe Hajder. Potrivit oficialului, în ultimele 5 zile, media zilnică a debitului de intrare a scăzut la doar 19 m³/s (față de media de 38 m³/s înregistrată la începutul lunii).

Luni indicatorul era 15 m³/s, marți – 29 m³/s, miercuri – 19 m³/s, joi – 18 m³/s, iar vineri a înregistrat un nou record negativ istoric de 14 m³/s.

„Această tendință negativă începe să afecteze direct debitele din aval. Dacă până la data de 20 august deversările din lacul de acumulare Dubăsari au fost menținute la un nivel de 77–78 m³/s, ieri debitul a fost redus la 72 m³/s, iar pentru astăzi este preconizată o scădere suplimentară până la 65 m³/s. Situația devine din ce în ce mai tensionată pentru întregul ecosistem al fluviului, pentru aprovizionarea și gestionarea resurselor de apă”, informează ministrul.

Funcționarul a mai notat pe rețelele de socializare că Ministerul Mediului se află în contact permanent cu toate instituțiile de resort, inclusiv cu autoritățile din Ucraina, iar la finalul acestei luni va avea loc o nouă ședință extraordinară cu responsabilii din țara vecină.

În context, consumatorii, agenții economici și autoritățile locale sunt rugate să monitorizeze stațiile de captare, să utilizeze responsabil apa, să reducă pierderile din rețea și să stopeze consumul nejustificat.

Și primarul Capitalei, Ion Ceban, a comunicat despre scăderea debitului în lacul de la Dubăsari. Edilul a punctat că autoritățile municipale sunt pregătite să pornească toate pompele instalate în ultima perioada la stația de captare, iar locuitorii nu vor rămâne fără apă.

„Suntem gata ca la Stația de Captare să pornim toate pompele pe care le-am instalat în ultima perioadă pentru a capta apa și a o aduce în stație, pentru ca aceasta să nu se oprească și să continuăm aprovizionarea locuitorilor. Barajul construit, la fel, ne ajută să menținem apa în zona Stației de Captare. În acest sens, avem o comunicare permanentă și un schimb de date cu prim-ministrul. Primăria Chișinău a întreprins toate măsurile posibile și necesare în situații negative, în cazul în care apa va fi diminuată pe râul Nistru”, a transmis Ion Ceban.