Natalia Gavrilița susține că Executivul format de ea a avut susținere pe extern, dar nu și în Republica Moldova. Declarația a fost făcută înainte de a-și da demisia.
„Dacă Guvernul ar fi avut acasă aceeași susținere și încredere pe care am avut-o de la partenerii noștri europeni, am fi reușit să avansă mai mult și mai repede”, a spus Gavrilița.
Prim-ministra i-a anunțat demisia după o ședință spontană la Președinție. În spațiul public se vehiculează că locul ei ar putea fi ocupat de actualul consilier prezidenția, Dorin Recean.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Despre eventuala demisie a Guvernului se discuta de mai mult timp în spațiul public. Începând cu joi, 9 februarie, mai multe canale de Telegram și blogheri informau, pe surse, că miniștrii ar putea pleca din funcții.
Natalia Gavrilița și cabinetul său de miniștri a depus jurământul în august 2021. Timp de un an, au existat mai multe demisii și remanieri, fiind schimbați șefii de la Agricultură, Mediu, Economie, Muncă și Protecție Socială și vicepremierul pentru Reintegrare.

