În vederea depistării virusului COVID-19, responsabilii din cadrul municipalității informează că, în Chișinău va fi creat un laborator municipal pentru realizarea testelor PCR. Anunțul a fost făcut de Boris Gîlca, șef al Direcției generale asistență medicală și socială, în cadrul ședinței operative a serviciilor municipale din 17 ianuarie 2022.
„Municipiul nu are un asemenea laborator și am dispus că vom fi capabili să activăm un laborator care va fi finanțat din bugetul municipal”, a conchis Boris Gîlca.
De menționat că, la data de 14 ianuarie curent, la Edineț a fost deschis un laborator performant pentru realizarea testelor PCR, iar la laboratorul deschis în cadrul Centrului de Sănătate Publică din Edineț vor avea acces locuitorii din cele patru raioane din nordul țării (Edineț, Briceni, Ocnița Dondușeni).
