Ministrul Apărării al Republicii Moldova, Anatolie Nosatîi și-a început astăzi, 4 februarie, vizita oficială în capitala Suediei, fiind primit la Stockholm cu onoruri militare de către omologul său suedez, Pål Jonson, și ministrul afacerilor civile, Carl-Oscar Bohlin.
„Această primire solemnă subliniază importanța relațiilor bilaterale dintre Republica Moldova și Regatul Suediei în domeniul apărării și securității. Urmează o zi plină de discuții și întâlniri oficiale, axate pe consolidarea cooperării strategice dintre cele două state”, se arată în mesajul Ambasadei Republicii Moldova în Regatul Suediei.
În cadrul întrevederii, oficialii vor discuta despre situația de securitate regională, provocările actuale, relațiile de cooperare bilaterală în domeniul apărării și perspective de dezvoltare a parteneriatului. Ulterior, cei doi miniștri vor susține o conferință de presă.
De asemenea, la Stockholm, ministrul Nosatîi se va întâlni și cu oficiali din Parlamentul și Guvernul Regatului Suediei.
