Doi bărbați, membri ai unui grup infracțional, au fost reținuți în flagrant în zona de frontieră, în timp ce încercau să faciliteze traversarea clandestină peste râul Prut a patru migranți din Asia de Sud, care anterior mai încercaseră să treacă ilegal frontiera Moldovei spre România. Prejudiciul cauzat în cazul documentat este estimat la 6.000 de euro, iar oamenii legii au indicii că gruparea ar fi realizat anterior și alte treceri ilegale, pentru care urmează a fi stabilite noi prejudicii.
În urma acțiunilor, asupra persoanelor au fost găsite mai multe obiecte utilizate în activitățile ilegale, inclusiv o saltea gonflabilă, o pompă pentru umflare, precum și haine de pescar cu cizme, toate folosite pentru traversarea râului Prut și pentru deplasarea discretă în zonele mlăștinoase. Echipamentele au fost ulterior ridicate ca probe pe cauza penală.
„La solicitarea procurorilor PCCOCS, cei doi bărbați au fost plasați în arest preventiv, pentru continuarea obiectivă și complexă a investigațiilor. În acest stadiu al investigațiilor penale, persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, conform legii.
Poliția de Frontieră și Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale continuă acțiunile de urmărire penală pentru identificarea tuturor membrilor implicați în rețea, documentarea întregului lanț infracțional și tragerea la răspundere penală a persoanelor vinovate”, se mai arată în comunicatul emis de Procuratura pentru Combaterea Criminalității și Cauze Speciale.

