Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

VIDEO Tehnică militară – surprinsă pe străzile Capitalei. Precizările Ministerului Apărării

28 Oct. 2022, 13:36
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
28 Oct. 2022, 13:36 // Actualitate //  Realitatea.md

În legătură cu apariția în mediul online a secvențelor video în care sunt surprinse unități de tehnică militară de transport, deplasându-se pe timp de noapte pe străzile municipiului Chișinău, Ministerul Apărării a venit cu unele precizări.

„Confirmăm că unitățile de transport sunt din dotarea Armatei Naționale și se deplasau de la centrele de instruire la locul de dislocare permanent. Tehnica respectivă a participat în perioada septembrie-octombrie curent, la exercițiile multinaționale „Scutul de Foc 2022” și „JCET 2022”, care au avut loc la poligoanele Armatei Naționale și despre care Ministerul Apărării a informat societatea”.

Conform notei informative emise de Ministerul Apărării, în perioada următoare sunt planificate deplasări de unități de tehnică și în alte garnizoane.

În context, cetățenii sunt rugați să nu se îngrijoreze atunci când observă vehicule militare deplasându-se pe drumurile naționale, și să se abțină de la plasarea imaginilor în spațiul online, pentru a nu genera interpretări.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Aug. 2026, 11:32
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
22 Aug. 2026, 11:32 // Slider //  Realitatea.md

În politică nu e vorba despre dorințe, e vorba despre obligații”. Așa a răspuns Marcel Spatari, întrebat dacă vrea să devină următorul președinte al Moldovei.

Fiind invitat la emisiunea „Realitatea te privește”, deputatul a vorbit despre aderarea Moldovei la UE și situația Ucrainei în acest proces. Oficialul a menționat că țara noastră a depus cererea de aderare împreună cu statul vecin, însă integrarea se va face în funcție viteza de avansare a fiecărei țări.

„Aș dori ca noi să reușim anul acesta, să ducem până la capăt tot ce ne-am propus pentru anul acesta. În politică nu e vorba despre dorințe, e vorba despre obligații, despre responsabilitate, misiune. Cred că este prematur acum să discutăm despre asta”, a spus Spatari, întrebat despre eventuala candidatură a sa la prezidențiale.

Alegerile prezidențiale în Republica Moldova urmează să aibă loc peste doi ani, în anul 2028. Ultimul scrutin pentru alegerea șefului de stat s-a desfășurat în noiembrie 2024, concomitent cu referendumul pentru integrare europeană.