Șoferii de camioane staționează în vamă și duminică, 5 iunie curent. Potrivit imaginilor surprinse de camere de supraveghere, se întâmplă la hotarele țării pentru a ieși din țară și pentru a intra în România. Chiar dacă moldovenii au făcut punctul unic la Costești și întreprind măsuri, pe partea română lipsește infrastructura. Azi-dimineața, conducerea Serviciului Vamal al Republicii Moldova a venit cu un anunț.
Șoferii camioanelor care transportă marfă se confruntă de mai mult timp cu faptul că trebuie să aștepte ore în șir la vamă, însă problema s-a intensificat după izbucnirea războiului din Ucraina. Anterior timpul estimat pentru controale era de circa 48 de ore, dar după izbucnirea războiului din Ucraina a ajuns la 4-5 zile.
La Leușeni se observă un rând mare de vehicule de mare tonaj. Totodată, mai multe vehicule de acest gen pot fi observate că formează cozi imense și la Sculeni.

Duminică dimineața, însă, pe pagina de Facebook a Serviciului Vamal al Republicii Moldova a apărut o postare prin care s-a anunțat că, în posturile vamale din vama română au fost restabilite Sistemele Informaționale, a fost reluat controlul și perfectarea procedurilor vamale.
În contextul acestei postări, cauza rândurilor de camioane ar fi „problemele tehnice la sistemele informaționale”.
„Rugăm transportatorii să manifeste înțelegere și răbdare. Cu informații vom reveni”.
Realitatea.md amintește că, anterior, transportatorii au adresat o scrisoare președintei Maia Sandu, prim-ministrei Natalia Gavrilița și ministrului Infrastructurii Andrei Spînu. Ei au cerut ca problema să fie discutată și soluționată la nivel înalt, adică de către conducerea Republicii Moldova și cea a României.

