Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Andrei Spînu, despre contractul cu Gazprom: Eu l-aș publica și mâine, că numai probleme îmi face

11 Ian. 2022, 20:41
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
11 Ian. 2022, 20:41 // Politica //  Realitatea.md

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, susține că este gata să facă public contractul semnat între Moldovagaz și Gazprom, îndeosebi în partea ce ține de formula de calcul al prețului de achiziție a gazului rusesc, informează Realitatea.md.

„Dacă mi s-ar permite, eu acest contract l-aș publica mâine. Că numai probleme îmi face. Eu l-aș publica și aș scăpa de o sumedenie de întrebări”, a declarat Andrei Spînu în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” de la postul N4.

În acest sens, ministrul a confirmat că a transmis mai multe scrisori către directorii concernului rus Gazprom și că așteaptă vreun răspuns de la ei.

Realitatea.md menționează că acordul de înțelegere între Moldovagaz și Gazprom privind achiziția gazului rusesc este deocamdată secretizat, la solicitarea părții rusești. Cu toate astea, în spațiul public au apărut informații cu privire la unele puncte din acel contract și anume: faptul că plata pentru consumul de gaz se efectuează până la data de 20 a fiecărei luni, precum și s-a strecurat informația că formula de calcul a prețului este hibridă, fiind de 70% – la 30%, având la bază cotațiile spot la produsele petroliere și prețurile la unul din hub-rile de gaze naturale.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.