Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Putin, făcut „conducător cult, înțelept” de Kremlin, după ce Biden l-a numit „criminal de război”. Peskov: Nu se iartă

17 Mart. 2022, 13:54
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
17 Mart. 2022, 13:54 // În Lume //  Victoria Laur

După ce Biden l-a numit pe omologul său rus „criminal de război”, Kremlinul a venit cu replică. Purtătorul de cuvânt al președintelui rus, Dmitrii Peskov, afirmă că asemenea declarații sunt „inadmisibile” și „de neiertat”.

Peskov a făcut referire și la afirmațiile anterioare ale președintelui SUA, în care numea liderul de la Kremlin „ucigaș”. Afirmațiile au fost raportate la aruncarea bombelor nucleare peste Hiroshima și Nagasaki, oficialul menționând că „președintele unei astfel de țări nu are dreptul la astfel de cuvinte”.

„Președintele nostru este înțelept, cult, cu viziune. Astfel de declarații ale domnului Biden sunt inacceptabile, inadmisibile și de neiertat”, a conchis Peskov.

Biden l-a numit pe Putin „criminal de război” în cadrul discuțiilor cu jurnaliștii, în timp ce aborda subiectul războiul din Ucraina. Anterior, când a fost numit de către omologul american „ucigaș”, Putin a spus că asemenea acuzații nu sunt o noutate pentru el, potrivit TASS, iar ulterior a anunțat că liderul de la Casa Albă ar fi vorbit cu el și i-ar fi explicat contextul în care a făcut declarația.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.