Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

IGSU avertizează: Temperaturile ridicate de afară nu sunt încă favorabile pentru scăldat

11 Mai 2022, 10:10
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
11 Mai 2022, 10:10 // Societate //  Realitatea.md

Conform Serviciului Hidrometeorologic de Stat (SHS) în perioada 12-14 mai se prevede ridicarea temperaturii aerului până la 28 grade Celsius. În acest context, IGSU avertizează despre riscul accidentelor pe apă.

Mai exact, cetățenii sunt îndemnați să fie foarte prudenți la capitolul bazelor securității vieții în timpul aflării în preajma bazinelor acvatice din țară.

„Salvatorii îndemnă oamenii să nu opteze pentru intrarea în apa lacurilor, iazurilor și râurilor în pofida temperaturilor ridicate de afară, întrucât temperatura apei este joasă, de doar 12 grade celsius, iar decalajul dintre acestea cu siguranță poate provoca probleme de sănătate, în special pentru persoanele care au imunitate mai slabă, sau nu au o condiție fizică bună. Mai mult, diferența de temperaturi, poate duce la crampe musculare, spasme, iar înotul persoanelor se poate finaliza tragic”.

De menționat că, o atenție sporită trebuie acordată minorilor care se aventurează să-și petreacă timpul în preajma bazinelor acvatice. Îndemnul angajaților IGSU față de persoanele care le poartă grija, este ca aceștia să-i supravegheze și să nu le permită jocul în apă.

Tradițional, la începutul sezonului estival, IGSU inițiază Campania de prevenire a înecurilor, activitate are drept scop preîntâmpinarea și evitarea accidentelor și cazurilor de înec în lacurile și râurile din țară.

Această Campanie are menirea de a proteja oamenii și de a-i responsabiliza la capitolul siguranței și securității în spațiile de agrement. Campania va fi lansată de salvatori odată cu deschiderea sezonului estival, iar angajații IGSU vor merge pe plajele bazinelor acvatice pentru a preîntâmpina persoanele care se odihnesc despre riscurile scăldatului în locuri neautorizate.

Potrivit IGSU, în țară sunt doar 19 bazine acvatice dotate cu stații de salvare, unde salvatorii pot monitoriza situația la capitolul siguranței și securității, iar în total în Republica Moldova sunt 3600 de lacuri și iazuri care nu au destinație de agrement, și unde scăldatul nu este indicat.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!