Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Satul arde, baba se piaptănă: Rusia vrea să transforme uzina Azovstal din Mariupol în parc de distracţii

24 Iun. 2022, 08:44
 // Categoria: În Lume // Autor:  Redacția Realitatea
24 Iun. 2022, 08:44 // În Lume //  Redacția Realitatea

Uzina metalurgică Azovstal din Mariupol, pe teritoriul căreia peste 2.000 de militari ucraineni și militanți ai formației naționale Azov au fost blocați pentru mai bine de o lună, ar putea deveni un loc de vacanță în viitor. Viceprim-ministrul Federației Ruse Marat Khusnullin a scris despre acest lucru pe canalul său Telegram.

Guvernul analizează în prezent diverse opțiuni. Teritoriul Azovstal poate fi transformat într-un parc industrial sau un centru de recreere. Dar întreprinderea nu va mai funcționa ca un complex metalurgic, a spus Khusnullin.

Ministerul rus al Apărării a anunțat eliberarea completă a Mariupolului, inclusiv a instalațiilor subterane ale uzinei Azovstal, de militanții ucraineni pe 20 mai. Firma a fost grav avariată, potrivit vesti.ru.

Cu atoate acestea, Kusnulin a mărturist că acest complex nu va fi refăcut în totalitate.

„Nu e nevoie să restaurăm Azovstalul. Zona poate funcţiona în continuare ca parc industrial sau zonă de distracţii”, a spus oficialul rus la postul TV Rusia 24.

Fostul proprietar al uzinei Azovstal, miliardarul ucrainean Rinat Ahmetov, a anunţat deja că vrea să dea în judecată Rusia, de la care intenţionează să ceară 20 de miliarde de dolari sub formă de despăgubiri.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Cu siguranţă vom da în judecată Rusia şi vom cere despăgubiri pe măsura pierderilor şi a afacerilor distruse. Costul de înlocuire din cauza agresiunii ruseşti este între 17 şi 20 de miliarde de dolari. Valoarea finală va fi determinată în procesul intentat Rusiei”, a spus într-un interviu Rinat Ahmetov, proprietarul Metinvest, cel mai mare producător de oţel din Ucraina.

Combinatul de la Azovstal a fost distrus aproape în întregime în timpul bătăliei pentru Mariupol. Pe 17 mai, la aproape trei luni de la declanşarea invaziei Ucrainei de către Rusia, ultimii apărători de la Azovstal s-au predat forţelor ruse.

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 22:58
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
19 Aug. 2026, 22:58 // Slider //  Ana Panaguța

Germania va contribui cu 50 de milioane de euro la restaurarea Noii Izolări Sigure (NSC) de la Centrala Nucleară de la Cernobîl, care a fost avariată în urma unui atac cu dronă rusească, scrie mediafax.ro.

Anunțul a fost făcut de Ministerul Energiei din Ucraina, după o întâlnire între oficialii ucraineni și o delegație germană aflată în vizită la centrala nucleară. Prim-vicepremierul Ucrainei și ministrul Energiei, Denys Shmyhal, a salutat decizia Berlinului.

„Ieri, în timpul unei întâlniri față în față, am discutat posibilitatea asigurării finanțării. Le mulțumesc ministrului [Carsten] Schneider și delegației germane pentru vizita lor la Centrala Nucleară de la Cernobîl. Apreciem decizia promptă de a aloca fondurile. Restaurarea structurii de izolare este de o importanță critică pentru asigurarea siguranței nucleare în Ucraina și în întreaga Europă”, a declarat Denys Shmyhal.

Contribuția Germaniei ar urma să fie transferată în Contul de Cooperare Internațională de la Cernobîl, care este de fapt destinat proiectelor de securitate și restaurare de la centrala nucleară.

În timpul vizitei, delegația germană, condusă de ministrul federal al Mediului, Acțiunilor Climatice, Conservării Naturii și Siguranței Nucleare, Carsten Schneider, a inspectat infrastructura acesteia.

Oficialii germani au vizitat și noua centrală solară construită pe platforma industrială de la Cernobîl. Potrivit informațiilor, ei au adus un omagiu persoanelor care au participat la operațiunile de curățare după dezastrul nuclear din 1986.

Când a fost avariată centrala nucleară

Noua Izolare Sigură a fost avariată în februarie 2025, după ce o dronă rusească a lovit structura construită pentru a izola reactorul afectat în urma accidentului nuclear de la Cernobîl.

Potrivit estimărilor preliminare ale Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare, costurile pentru restaurarea structurii ar putea ajunge la aproximativ 500 de milioane de euro.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!