Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

VIDEO Nici moartea nu îi va scăpa! Averea transferată de corupți către terți va putea fi confiscată

14 Iul. 2022, 11:07
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
14 Iul. 2022, 11:07 // Actualitate //  Victoria Laur

Parlamentul a aprobat modificările legislative privind confiscarea extinsă a averilor acumulate ilicit. În lectură finală, aplicarea noilor prevederi a fost susținută de 54 de deputați.

Inițiativa a fost înaintată de șefa statului. Conform reglementărilor, va fi posibilă confiscarea bunurilor care au fost transferate de condamnat către terți pentru a evita „pierderea” lor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

De asemenea, va fi posibilă deposedarea acuzatului de bunuri în absența sa. Nici decesul sau faptul că nu se vor prezenta în fața instanței nu îi vor scăpa pe cei condamnați pe corupție de confiscarea bunurilor obținute ilegal.

Confiscarea extinsă se va dispune în cazurile în care valoarea bunurilor dobândite de persoana condamnată depășește valoarea a 20 de salarii medii pe economie față de veniturile dobândite licit de aceasta, iar persoana condamnată nu poate prezenta dovezi că bunurile respective sunt dobândite pe alte căi decât cele ilegale.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 12:50
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
20 Aug. 2026, 12:50 // Slider //  Daniela Baranovschi

Licitația pentru elaborarea studiului de fezabilitate al unui tronson de aproximativ 125 de kilometri al autostrăzii A8, pe teritoriul Republicii Moldova, a fost lansată. Tronsonul va porni din Ungheni și va ajunge până la intersecția drumurilor M5/R5, în apropiere de satul Budești, municipiul Chișinău, anunță Administrația Națională a Drumurilor (AND).

Valoarea estimată a contractului este de 87,9 milioane de lei, fără TVA. Studiul va include analiza traficului, expertize tehnice, evaluarea impactului asupra mediului, identificarea terenurilor necesare și soluțiile pentru relocarea rețelelor. De asemenea, vor fi calculate costurile pentru construcția tronsonului.

A8 este proiectul de autostradă care va traversa România de la Târgu Mureș, prin zona montană și Moldova, până la Ungheni, la granița cu Republica Moldova.

Ulterior, autostrada va asigura o legătură rutieră rapidă către Chișinău și, mai departe, spre Odesa, în Ucraina.

În România, autoritățile au anunțat în iulie semnarea contractului pentru ultimul tronson al A8 rămas de atribuit, între Iași și Ungheni.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!