Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

VIDEO cu puternic impact emoțional! Copii maltratați la o tabără din Rusia

20 Iul. 2022, 18:33
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
20 Iul. 2022, 18:33 // Actualitate //  Realitatea.md

Caz ieșit din comun, într-o tabără pentru copii din regiunea Leningrad din Federația Rusă. Anchetatorii au pornit un dosar penal pentru maltratarea minorilor. Recent, mai mulți părinți au anunțat poliția despre coșmarul, prin care au trecut copiii lor, scrie Rupor.md.

Una dintre mame a relatat că în fiul său s-a tras din armă pentru strikeball. În presă au apărut și fotografiile din care se văd rănile de pe corpul minorului de doar 11 ani.

Fiul mi-a povestit că în timpul unui antrenament, mai mulți copiii îl duceau pe targă, când aceștia au obosit, ei l-au aruncat jos. Cazul s-a repetat de câteva ori, iar în urma căzăturilor, copilul s-a ales cu diverse traumatisme, a povestit o altă mamă.

Presa locală a publicat și un material video, în care un copil plânge și cere să-l lase să plece la părinți.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 11:19
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
19 Aug. 2026, 11:19 // Slider //  Daniela Baranovschi

Premierul Vasile Tofan spune că majorarea tarifelor la gaze nu poate fi evitată, în condițiile în care prețurile pe bursele internaționale au crescut din nou. Oficialul afirmă însă că autoritățile caută soluții pentru a reduce impactul scumpirii asupra consumatorilor, inclusiv prin optimizarea cheltuielilor și acordarea compensațiilor.

„Din păcate, bursele nu ne ajută. În a doua jumătate a lui iulie a crescut mult prețul la gaz pe bursele internaționale”, a declarat Tofan miercuri, 19 august.

 

Premierul a precizat că, după o scădere temporară până la aproximativ 52 de euro pentru un megawatt-oră, prețurile anticipate pentru trimestrul al patrulea au ajuns din nou la circa 64 de euro/MWh.

„Asta însă nu înseamnă că trebuie să lăsăm lucrurile nerezolvate”, a spus șeful Guvernului.

 

Potrivit lui Tofan, autoritățile analizează cheltuielile de transport, distribuție și cele administrative care sunt incluse în tarif. Premierul susține că aceste costuri pot fi controlate, spre deosebire de prețul gazelor de pe bursele internaționale.

 

„Prețul la bursă pe gaz nu îl putem controla, dar putem controla cheltuielile administrative, transportul, distribuția”, a explicat oficialul.

 

Guvernul analizează și posibilitatea de a compensa o parte din creșterea tarifelor pentru gospodăriile vulnerabile. Tofan a declarat că autoritățile trebuie să identifice bani în buget pentru a ajuta familiile care vor fi cel mai afectate de scumpire.

Între timp, tariful la gazele naturale urmează să fie modificat. Miercuri, 19 august, ANRE organizează dezbateri și consultări publice cu experții și reprezentanții societății civile, iar decizia finală este programată pentru vineri, 21 august.

Potrivit proiectului de tarif, consumatorii casnici ar urma să achite 20,30 lei pentru un metru cub de gaz, cu TVA inclus. Majorarea ar fi de 5,88 lei sau aproximativ 41%.

Și energia electrică s-ar putea scumpi în Republica Moldova. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat miercuri,19 august,  înaintea ședinței Guvernului, că o eventuală majorare depinde de costul mediu de achiziție al energiei.

Printre factorii care au dus la creșterea prețurilor în regiune, ministrul a menționat oprirea unor unități de producere de la centralele nucleare Paks din Ungaria și Cernavodă din România, precum și diminuarea capacităților de producere din Bulgaria.

Junghietu a precizat că autoritățile așteaptă datele privind costul mediu de achiziție înainte de a putea spune dacă tariful la energia electrică va fi majorat.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!