Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

FOTO, VIDEO Explozii pe un aerodrom militar din Crimeea. Oamenii părăsesc localitatea în panică

09 Aug. 2022, 17:02
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
09 Aug. 2022, 17:02 // În Lume //  Victoria Laur

Mai multe explozii au răsunat pe aeroportul din Novofedorivka, Crimeea, raportează atât presa de stat din Rusia, cât și jurnaliștii ucraineni. Cauzele deflagrațiilor deocamdată nu se cunosc.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Presa de la Kiev scrie că ar fi izbucnit incendiu la depozite de muniție din subordinea Rusiei. În același timp, conform RIA, administrația publică locală îndeamnă la calm, cerând oamenilor să aștepte informații oficiale.

La fața locului intervin serviciile speciale, inclusiv medici, salvatori și pompieri. Martorii susțin că prima explozie a fost cea mai puternică, iar în împrejurime se observă coloane de fum.

Preliminar, incendiul a început după ora 15:00. UNIAN scrie că oamenii părăsesc regiunea în panică, iar în zonă s-au format blocaje de trafic, iar canalele locale de Telegram anunță că în Crimeea a fost introdusă stare excepțională.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 17:29
 // Categoria: Slider // Autor:  Victoria Laur
24 Aug. 2026, 17:29 // Slider //  Victoria Laur

Reprezentanții opoziției au criticat inițiativa guvernării de a desfășura o paradă militară cu ocazia Zilei Independenței. Igor Dodon a calificat intenția drept o provocare, iar Vasile Tarlev a spus că, în contextul neutralității, soldații străini nu trebuie să participe la eveniment.

Liderul socialiștilor a mai invocat și cheltuielile pentru combustibil, prețul căruia s-a scumpit în ultima perioadă, iar bani pentru majorarea lefurilor profesorilor nu ajunge. Deputatul a îndemnat să fie organizat un eveniment modest.

„35 de ani. Odată-n viață. Să le aducem omagiu celor care atunci, după un puci nereușit, nu s-au lăsat intimidați de KGB și au votat. Respect”, a comentat afirmațiile deputaților din opoziție liderul PAS, Igor Grosu.

În după amiaza de 27 august, prin Piața Marii Adunări Naționale urmează să defileze militarii Armatei Naționale, soldați din statele partenere ale Moldovei, angajați ai mai multor instituții din cadrul Afacerilor Interne, dar și să fie scoase unitățile de tehnică din dotare.